Guido Buehler z zondacrypto: każdego dnia skutecznie „rozszyfrowujemy kryptowaluty”

2023-10-04 16:37:47(ost. akt: 2024-01-16 10:40:52)   Materiał zewnętrzny

Autor zdjęcia: Zondacrypto

Jedynym sposobem na przywrócenie zaufania użytkowników do rynku kryptowalut jest ostateczne uregulowanie zasad jego działania na poziomie całej UE - uważa Guido Buehler, nowy członek niewykonawczy zarządu zondacrypto, największej giełdy walut cyfrowych w Europie Środkowo-Wschodniej. „Jako branża musimy także otworzyć się na świat pozacyfrowy - stąd nasza decyzja o sponsorowaniu Rakowa Częstochowa czy współpraca z ośrodkami akademickimi” - tłumaczy ekspert.
Ostatnie lata dla rynku kryptowalut przypominały istny rollercoaster: na początku 2021 r. jego wartość osiągnęła bilion dolarów, by niedługo potem ulec potrojeniu. Jednak już do połowy czerwca 2022 r. wycena rynku zmniejszyła się o ponad 70 proc. w stosunku do rekordowego poziomu.

Guido Buehler przypomina, że aktualny moment nazywany jest „krypto zimą”, wywołaną, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kryzysów finansowych, chciwością i nieodpowiedzialnością niektórych uczestników rynku. Symbolem krachu stał się upadek FTX, trzeciej pod względem wielkości giełdy kryptowalut na świecie, z której wcześniej „wyparowały” aktywa o wartości ok. 10 miliardów dolarów.

„Upadek FTX przyspieszył proces, o zainicjowanie którego apelowaliśmy od dawna: ustanowiono w końcu pierwsze unijne ramy prawne dla sektora kryptowalut. Objęcie tych rynków odpowiednimi przepisami pomoże chronić inwestorów, walczyć z wykorzystywaniem kryptoaktywów do nielegalnej działalności oraz stworzy jasne reguły gry dla wszystkich uczestników rynku” - ocenia nowy członek niewykonawczy zarządu zondacrypto.

zondacrypto, założona w Polsce w 2014 roku, aktualnie jest największą platformą kryptowalutową w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej użytkownicy mogą dokonywać transakcji w ponad 70 kryptowalutach w parach z innymi kryptowalutami i fiatami (EUR, GBP, USD i PLN).

„Reprezentujemy bardzo młodą branżę, za której ewolucją i rozwojem nie nadążały regulacje prawne. Teraz czas, by na poziomie całej Europy nadrobić te zaległości, aby przeciętnemu klientowi rynek kryptowalut kojarzył się z taką samą przejrzystością i poczuciem bezpieczeństwa, jak tradycyjny sektor bankowy” - mówi Guido Buehler.

Dotychczas działalność podmiotów na rynku kryptowalut określały ramy prawne ustanawiane przez poszczególne kraje członkowskie - jako ich pozytywny wzór, możliwy do zaimplementowania w całej Unii, Buehler podaje Estonię, w której zondacrypto odnowiła niedawno swoją licencję.

„Już dwa lata temu władze estońskie podjęły decyzję, by uregulować branżę kryptowalut, stawiając bardzo surowe wymagania podmiotom licencjonowanym na tym rynku. Z około 1500 firm działających w tej branży i korzystających uprzednio z >>prawnej samowoliIn God We TrustVires In Numerishalvingu>kryptowaluty