Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jezioro Brzozolasek pełne (podobno) szczupaków

2012-04-26 12:46:57 (ost. akt: 2013-07-18 11:33:49)
Widok od strony miejscowości Jabłoń

Widok od strony miejscowości Jabłoń

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wytrawni wędkarze chwalą to jezioro jako świetne łowisko szczupaków, nie mówiąc o płociach, leszczach i karasiach. Nie sprawdzaliśmy, ale jezioro jest tak urocze, że warto pojechać nawet bez wędki.

Jezioro Brzozolasek leży na granicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego, 3 km od Pisza. Widziane z góry ma kontury ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Cały akwen otoczony jest Puszczą Piską.
Jezioro połączone jest małymi kanałami z kilkoma pobliskimi jeziorami. Woda wpływa do jeziora Brzozolasek kanałem od strony Wiartla, wypływa zaś kanałami w stronę Pogubia, Sekst i kanału Jeglińskiego. Dzięki temu jezioro ma połączenie wodne ze szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich..
Powierzchnia jeziora wynosi 160 ha, od strony północnej jest dodatkowo rozlewisko o powierzchni kilkunastu ha, które z powodu intensywnego zarastania zostało wyłączone decyzją administracyjną z ogólnej powierzchni jeziora i odsprzedane jako nieużytki w prywatne ręce.
Nawet w szczycie letnim przyjeżdża tu niewielu turystów, którzy zatrzymują się w nielicznych ośrodkach wypoczynkowych. Bez trudu można wypożyczyć sprzęt pływający. Nad jezioro Brzozolasek można dotrzeć od strony Pisza, mniej znane jest dojście przez las od strony jez. Wiartel - ok. 15 min. spacerkiem.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Brzozolasek

  Jezioro Brzozolasek

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, wysokich brzegach, przeważnie stromych, a wschodnich łagodnych i płaskich. Dno...

 • Wiartel

  Jezioro Wiartel

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z długą i wąską północną zatoką - zwaną Przylaskiem. Brzegi Wiartla przeważnie...

Przewodniki lokalne

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiarus #756366 | 178.183.*.* 25 lip 2012 17:12

  Zgadzam sie z poprzednikami. Gdzie jest panstwo prawa? Co robi Straz rybacka powolana przez wojewode? Gdzie kontrolne odlowy stanu zarybienia? Gdzie przestrzeganie prawa wodnego, ochrony przyrody, ustawy o rybolostwie srodladowym. W naszym kochanym kraju prawo obowiazuje tylko pijanych rowerzystow. Przepraszam za brak polskiej trzcionki. Niech zyje panstwo prawa i demokracja dla wybrancow typu Walesa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. piszak #710549 | 46.112.*.* 16 cze 2012 19:21

  ciekawy artykuł a zkąd wy te informacje bierzecie na 30 wędkarzy ktoś wyciągnie jednego szczupaka co ma wymiar i już,ciekawe,dajcie wiekszą swobodę stawiania siatek rybakom i ciągania niewodów to za pare lat jak ktoś złowi oklejke i pokaże dla wnuka to dopiero będzie sensacja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. janek #677517 | 83.3.*.* 18 maj 2012 17:27

  na Mazurach nie ma ryb bo za duzo mamy spółek psełdo rybackich

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz