Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sędławki - reaktywacja

2012-04-26 13:20:31 (ost. akt: 2013-07-01 12:17:38)
Sędławki - reaktywacja

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Dwór w Sędławkach pod Bartoszycami od początku XXI wieku powoli wraca do dawnej świetności. Po II wojnie - jak wiele innych - był siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie jest w rękach prywatnych, wykorzystywany jako obiekt turystyczny.

Sędławki to wieś w gminie Bartoszyce ok. 3 km od Bartoszyc. Miejscowy dwór wybudowany został w 2. połowie XIX wieku jako siedziba lokalnego gospodarstwa w stylu klasycystycznym.

Dwór znajduje się przy lokalnej drodze do wsi, około 1 km od drogi wojewódzkiej nr 592 na odcinku Bartoszyce - Kętrzyn. Nieopodal znajduje się jezioro Kinkajmskie.
Dwór wzniesiono w II poł. XIX wieku. Budowla wraz z podwórzem gospodarczym znajdowała się w rozległym parku. W końcu XIX wieku dobra należały do rodziny Puttlich i zajmowały obszar ok. 300 ha.
W latach 20. XX wieku majątek był własnością rodziny Jahn.
Po II wojnie światowej majątek wraz z dworem upaństwowiono, od początku XXI wieku przechodzą gruntowną odbudowę i rewitalizację.

Dwór założony został na planie klasycznego prostokąta. Jest budowlą jednokondygnacyjną, podpiwniczoną, z wysokim, częściowo mieszkalnym poddaszem. Na osi elewacji frontowej posiada dwukondygnacyjny, zwieńczony naczółkiem ryzalit, w który wbudowany jest obszerny taras, wsparty na czterech kolumnach. Dach dworu jest dwuspadowy.

Budynek otacza park krajobrazowy z zachowanym dawnym układem i licznym starodrzewem. Przez park przepływa strumień wychodzący z jeziora Kinkajmskiego, a uchodzący dalej do jeziorka miejskiego, tzw. mleczarskiego w Bartoszycach.

Dwór w Sędławkach wraz z parkiem jako zabytki o szczególnych walorach wpisane są do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków pod nazwą Sędławki, zespół dworski.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Dwór w Troszkowie

  Dwór w Troszkowie

  Dwór zbudowano na przełomie XIX i XX wieku w bardzo nowoczesnym na ówczesne czasy stylu. Obecnie mocno...

 • Dwa dwory w Ustniku

  Dwa dwory w Ustniku

  W Ustniku, wsi sołeckiej pod Jezioranami, są aż dwa dwory. Stało się tak wskutek podziału majątku ziemskiego...

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SA #664307 | 83.16.*.* 7 maj 2012 23:59

  Cieszę się z faktu, że są osoby, które pasjonują się tematem przywracania do życia podupadłych zabytków. Zabytkowy Dworek w Sędławkach to w skrócie trzy etapy historyczne - pierwszy to prawowitych właścicieli, najpierw rodziny Puttlich, później Jahn do końca II wojny światowej, etap drugi to czas PRL-u i od 1989r.- RP do 2004r. i etap III - od II połowy 2004r. - prywatny właściciel, który nabył tą zrujnowaną, aczkolwiek już zabytkową nieruchomość od ANR. Niezwłocznie rozpoczęto remont generalny dworu oraz prace w zabytkowym parku. W budynku już nie uświadczono najmniejszego kawałka wyposażenia, które było wykonane z drewna, bo zostało to wyrwane, wycięte na opał, a z metalu cokolwiek by to było to zostało skrzętnie usunięte i wywiezione na złom. Klatka schodowa - schody wyrąbane do połowy, a od połowy... kilka stopni u samej góry. Już się zabierano za więźbę dachową, ale jak się później okazało to co zostało, to nie przedstawiało już żadnej wartości - było spróchniałe. No cóż, szkoda. Proszę Państwa, całe wnętrze zostało odrestaurowane w stylu klasycystycznym, z elementami sztukaterii, kolumn, drewnianą stolarką drzwiową i okienną, wspaniałą klatką schodową. Wymieniono wszystkie stropy, dach. Wyburzono rozsypujące się tarasy i dobudowano nowe, zmieniając front budynku. Rzeczywiście, elewacja pozostała do wykonania, ale na to potrzeba jeszcze trochę czasu - za to będzie wiernie odtworzona. Reasumując - myślę, że wnętrza wyglądają zdecydowanie lepiej niż były wykonane w oryginale przed wojną. Zapraszam zainteresowanych do obejrzenia w rzeczywistości jak to obecnie wygląda, może, przynajmniej niektórzy z Państwa nabiorą nowych przekonań co do stanu faktycznego. A tak naprawdę, cieszę się, że Państwo interesujecie się pięknem naszego regionu. Pragnę Wszystkich zapewnić, że głęboko mi leży na sercu dobro tego zabytku, więc będę się starał utrzymać go na odpowiednim poziomie, by ten obiekt świadczył o przeszłości historycznej naszej wspaniałej warmińskiej ziemi. Pozdrawiam SA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #654666 | 46.134.*.* 27 kwi 2012 19:54

   Czy właścicielem tego dworu jest osoba prywatna?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zmk #653495 | 79.189.*.* 26 kwi 2012 18:54

    Niestety przez współczesne działania "rewaloryzacyjne" (w ciągu ostatnich chyba 6 lat) elewacje tego dworu zostały pozbawione swego historycznego i szlachetnego wystroju architektonicznego, być może przy takim podejściu do zabytku jaki krzyczy z elewacji ucierpiał także wystrój i układ wnętrza (w tym drewniana klatka schodowa) . Dla mnie to z przykład złej rewaloryzacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)