Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Dubeninki: cmentarz wojenny

Dubeninki: cmentarz wojenny

W latach 1914 - 1915 we wschodnich Prusach toczyły się ciężki walki wojsko rosyjskich i pruskich. Pozostały po nich cmentarze wojenne. Niemcy chowali na nich wspólnie poległych obu armii.

Cmentarz wojenny w Dubeninkach powstał w latach 1914 - 1918. W części środkowej znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy niemieckich. Znajduje się tu 21 krzyży betonowych z napisami w stylu gotyckim oraz tablica główna kamienna z krzyżem drewnianym.

W części prawej i lewej na tarasach cmentarza znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy rosyjskich. Na każdym tarasie znajduje się po 5 prostokątnych płyt z napisami oraz płyta kamienna z napisem w języku niemieckim i metalowym krzyżem prawosławnym.

Na cmentarzy pochowano ogółem 167 żołnierzy, w tym 52 niemieckich (21 nieznane z nazwiska) i 115 rosyjskich, poległych w czasie walk w Prusach w okresie I wojnie światowej.
Zobacz zdjęcia cmentarza wojennego w Gołdapi
Warto zobaczyć w Dubeninkach i okolicy
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB