W piątek 18 maja Nadleśnictwo Kudypy odebrało w Warszawie statuetkę "Zielony Laur 2011", za prowadzenie tego ogrodu botanicznego. Arboretum w Kudypach, położone niemal przy granicy Olsztyna, jest doskonałym miejscem na wycieczki edukacyjne.
Papieskie drzewa
W arboretum rośnie m.in. Dąb Papieski, wyhodowany z nasion poświęconych przez polskiego papieża, które zawieźli mu do Watykanu polscy leśnicy. A także benedyktynka, sosna wyhodowana z nasion poświęconych przez jego następcę, Benedykta XVI.
— A oto dwie wierzby Szopena, posadzili je Ukraińcy — pokazuje opiekun arboretum Witold Szumarski, leśniczy z wieloletnim stażem, który bywał na Ukrainie i zwiedzał tamtejsze ogrody, niektóre założone jeszcze przez polskie rody arystokratyczne. Kwitnie magnolia, oczar wirgilijski, zielonymi szyszkami obsypane są jodły i sosny. Kipi życiem przepełniony po brzegi roślinami bagiennymi staw w centrum arboretum, nad którym możemy regulować zegarki, stoi tu bowiem zegar słoneczny. Żaby rechocą ciszej niż wczesną wiosną, dobiegają bowiem końca żabie gody.
Lekcja w lapidarium
Oglądamy jeszcze nowy drewniany mostek nad mini parowem, nowy budynek dydaktyczny przed arboretum i udajemy się do siedziby nadleśnictwa, gdzie przyjmuje nas Paulina Rutkowska, córka leśniczego, drugi opiekun arboretum. Tu z kolei możemy usłyszeć o edukacji szkolnej. Wycieczek szkolnych i przedszkolnych przyjeżdża do Kudyp bardzo wiele, leśnicy jeżdżą również po tych placówkach, wygłaszając prelekcje. Do szkół, z którymi wiążą ich ścisłe więzy, należą podstawówki w Bukwałdzie i Jonkowie.
— Wielkim powodzeniem wśród dzieci i młodzieży cieszą się lekcje przyrody i ekologii w nowo postawionym budynku administracyjno-edukacyjnym przy arboretum i lapidarium z głazami narzutowymi obok — tłumaczy nam Paulina Rutkowska.
Coś dla poetów
Planów związanych z dalszym rozwojem arboretum w Kudypach jest wiele. Między innymi nowe nasadzenia, festiwal filmów przyrodniczych czy też "Kącik dla poety" pod drzewem, wzorem Nowej Kaletki w sąsiedniej gminie Purda. — Urządzimy go gdzieś w pobliżu już istniejącego "Kącika dla zakochanych" — mówi Witold Szumarski. — Ktoś, kto jest szczególnie wrażliwy na przyrodę i ma smykałkę do pisania wierszy, będzie mógł tu sobie usiąść i stworzyć jakiś utwór. Bo i klimat tu odpowiedni.
Władysław Katarzyński
Kompleks położony jest ok. 4 km od Olsztyna (kierunek szosa na Gietrzwałd), obejmuje powierzchnię 15,09 ha. Kolekcje drzew i krzewów, jakie to rosną, obejmują blisko 1000 gatunków i odmian. Arboretum współpracuje m. in. z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W roku bieżącym Nadleśnictwo Kudypy, opiekun arboretum, otrzymało za prowadzenie tego ogrodu botanicznego, przyznawany w organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą "Ekorozwój" "Zielony Laur 2011".
Kontakt: Nadleśnictwo Kudypy
Kudypy 4
11-036 Gietrzwałd
tel. 089 527 90 90
email:p.rutkowska@olsztyn.lasy.gov.pl
Dojazd: trasa Olsztyn - Ostróda, 4 km od Olsztyna
Arboretum otwarte jest dla zwiedzających od 1 maja do 31 października codziennie w godzinach 9.00 - 18.00.
Wstęp płatny:
Bilet normalny 3 zł
Bilet ulgowy 2 zł
Parking: 3 zł samochód osobowy, 5 zł autokar
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
do kzryroy #707595 | 88.156.*.* 14 cze 2012 01:16
Widać za mało jeszcze widziałeś. Owszem, jest co podziwiać, ale takie ochy i achy??
! odpowiedz na ten komentarz
L. #706882 | 145.237.*.* 13 cze 2012 11:36
ładne zdjęcie :)
! odpowiedz na ten komentarz
krzroy #704226 | 81.190.*.* 11 cze 2012 00:25
Naprawdę wstydzę się przyznać. Miesiąc temu po raz pierwszy byłem tam, po 30 latach mieszkania w Olsztynie. Ja - miłośnik przyrody, wędkarz i myśliwy! O arboretum słyszałem wielokrotnie i w końcu się wybrałem. Jestem pod wrażeniem! Piękny i ciekawy las, który może stanowić dużą atrakcję Olsztyna dla turystów, ale też dla Olsztyniaków. Potrzebuje tylko reklamy! Drodzy krajanie - na spacer do Kudyp a nie do hipermarketu!
! odpowiedz na ten komentarz