Turystyczna Nidzica

2024-07-05 14:29:59 (ost. akt: 2024-07-05 14:38:33) Artykuł sponsorowany
Turystyczna Nidzica

Przed nami sezon turystyczny, zapraszamy do odwiedzania terenów Nadleśnictwa Nidzica. Po naszych lasach turyści mogą poruszać się pieszo, rowerem lub konno specjalnie do tego celu wytyczonymi trasami!

Nadleśnictwo Nidzica dzięki swojemu położeniu jest bardzo atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Atutem nadleśnictwa są piękne lasy położone pośród jezior, jarów i pagórków. Różnorodność występujących gatunków roślin i zwierząt jest na tym terenie ogromna.


Turystom i wczasowiczom Nadleśnictwo Nidzica udostępniło najciekawsze tereny, m.in. część Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej. Przez ten teren przebiegają liczne szlaki rowerowe i piesze, w tym ścieżki do nordic walking. Pierwsza ścieżka powstała dzięki inicjatywie Towarzystwa Rozwoju Okolic Omulewa „Razem dla Wszystkich” i znajduje się w okolicach miejscowości Jabłonka, druga wyznaczona jest na terenie leśnictwa Łyna. W okolicach leśnictw Bujaki i Wykno utworzono szlaki konne. Od 2021 roku na terenie leśnictw Bujaki i Orłowo zostały wyznaczone miejsca, w których można zanocować w lesie.

Na terenie Nadleśnictwa Nidzica znajdują się cztery rezerwaty:
- Koniuszanka I
- Koniuszanka II,
- Źródła Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy,
- Orłowo Małe.

Nadleśnictwo Nidzica udostępniło zwiedzającym ścieżkę edukacyjną znajdującą się w rezerwacie Koniuszanka II, natomiast w rezerwacie Źródeł Rzeki Łyny wyznaczono dwa szlaki piesze.

Z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom terenów leśnych Nadleśnictwo Nidzica opracowało regulaminy korzystania z obiektów rekreacyjno-edukacyjnych, z którymi warto zapoznać się przed wycieczką do lasu. Regulaminy te dostępne są na stronie internetowej Nadleśnictwa Nidzica.





Tym, co czyni obszar naszego nadleśnictwa wyjątkowym, to jego położenie. Krajobraz części północno-zachodniej to wiele jezior i zwarty kompleks leśny, tworzący południowy skraj Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Natomiast część wschodnia terenu Nadleśnictwa Nidzica jest początkiem wielkiego sandru kurpiowskiego, poprzecinanego szerokimi i bagnistymi dolinami z wolno płynącymi rzekami i strumieniami. Południe i wschód nadleśnictwa to początek mazowieckich równin. Większość terenów nadleśnictwa znajduje się w krainie Mazur. Stąd występują tu charakterystyczne dla tej krainy jeziora polodowcowe. W północnych rejonach dominują jeziora przepływowe rzeki Łyny i jej dopływów. Teren nadleśnictwa przecinają rzeki Łyna, Orzyc, Wkra, Nida i Omulew i liczne cieki wodne. Swój początek biorą tutaj między innymi takie rzeki jak Wkra i Łyna. Obszar źródliskowy Łyny objęty jest ochroną rezerwatową ze względu na występujące tu zjawisko erozji wstecznej i źródła wysiękowe. Rzeka bierze początek w okolicy miejscowości Łyna, na wysokości 160 m n.p.m. Szlak turystyczny wyznaczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.


Kolejnym rezerwatem udostępnionym dla turystów jest rezerwat Koniuszanka II, gdzie Nadleśnictwo Nidzica utworzyło ścieżkę edukacyjną. Ten rezerwat obejmuje m.in. końcowy odcinek rzeki Koniuszanka. Dolina tej rzeki w dużej części charakteryzuje się spadkami terenu na poziomie 30%, dodatkowo miejscami brzegi są urwiste. Przedmiotem ochrony Koniuszanki II jest omawiany wcześniej przełomowy odcinek rzeki Koniuszanki oraz kresowych stanowisk zespołów leśnych. Na szczególną uwagę zasługuje duży udział ponad 120-letnich grabów. Drzewo to występuje prawie we wszystkich zbiorowiskach rezerwatu, a w jednym pododdziale jest gatunkiem głównym. Pozostałe rezerwaty nie są udostępnione do ruchu turystycznego, z czego rezerwat Koniuszanka I chroni zjawisko sufozji na sandrze, a rezerwat Jezioro Orłowo Małe chroni żółwia błotnego.

Poza szlakami pieszymi zapraszamy do korzystania ze ścieżek turystycznych biegnących przez teren naszego nadleśnictwa. W zeszłym roku doceniony został szlak rowerowy „Gościniec Niborski”, który został wyróżniony jako jeden z najciekawszych szlaków rowerowych na Warmii i Mazurach w przewodniku C&A. Bierze on swój początek w miejscowości Napiwoda (nieopodal Nidzicy) i ciągnie się przez ponad 35 km do miejscowości Bartąg (obok Olsztyna). Nie sposób nie wspomnieć o wydłużeniu szlaku rowerowego „Łynostrada”, który od niedawna ma swój początek na terenie Nadleśnictwa Nidzica i biegnie od miejscowości Dobrzyń prowadząc przez ponad 114 km do miejscowości Lidzbark Warmiński.


Nadleśnictwo Nidzica dba również o drogi leśne, tak by osoby spacerujące i rowerzyści mogli korzystać z lasu również poza wyznaczonymi szlakami. W celu ułatwienia dostępu do lasu udostępniamy wszystkim 11 miejsc postoju pojazdów. Zapraszamy do korzystania z mapy czaswlas.pl, gdzie znajdą Państwo ich lokalizację, trasy szlaków i ciekawe punkty do zwiedzenia.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.nidzica.olsztyn.lasy.gov.pl, dostępna jest również aplikacja mBDL, z której można korzystać na smartfonach. Pomaga ona w odnalezieniu się w lesie.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi: s e o

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy