Baby pruskie (w rzeczywistości przedstawiały mężczyzn) to kamienne posągi, które występują na ziemiach zajmowanych niegdyś przez plemiona pruskie. Niewiele tych figur przetrwało. A ich symbolika do dziś budzi spory wśród historyków.
Najwięcej spośród istniejących bab pruskich znaleziono w okolicach Iławy i Bartoszyc. Są wyrzeźbione z piaskowca polnego, mają wysokość do półtora metra. W prawej ręce trzymają róg (służył kiedyś do picia), w lewej broń. Niektóre mają współcześnie nadane im imiona — jak Gustaw i Gustebalda w Bartoszycach.
Według miejscowej legendy Gustebalda była pruską księżniczką, zamienioną w kamień. Inną, eksponowaną publicznie figurą, jest baba pruska z Barcian, którą możemy obejrzeć na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Jedna z pruskich bab jest też wmurowaną w ścianę kościoła w Prątnicy w gminie Lubawa. Baby pruskie stoją również przed muzeum Archeologicznym w Gdańsku a także na dziedzińcu ratusza w Toruniu.
Badacze historii Prusów do dzisiaj nie ustalili, w jakim celu rzeźbiono te tajemnicze figury. Jedna z hipotez głosi, że upamiętniały wybitnych wodzów pruskich, inna że bogów pruskich. Jeszcze inna, że miały znaczenie mistyczne lub były wykonane na zlecenie Krzyżaków podbijających ziemie dawnych Prusów.
W ostatnich latach próbuje się spopularyzować baby pruskie jako produkt regionalny. Są również próby ich odtwarzania. Współcześnie wyrzeźbioną babę pruską możemy obejrzeć u wrót skansenu w Olsztynku, a jej autorem jest Adam Ekiert. Rzeźbi je również na festynach archeologicznych miłośnik kultury dawnych Prusów Grzegorz Pepłowski z gminy Purda.
wu-ka
wu-ka
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez