Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wielbark: Raj dla grzybiarzy

2010-07-13 13:49:51 (ost. akt: 2013-07-26 11:26:24)
Wielbark: Raj dla grzybiarzy

O atrakcyjności okolic Wielbarka decyduje wyjątkowe położenie — w otoczeniu lasów, jezior i rzek. Wielbark ucierpiał bardzo w czasie wojny i utracił prawa miejskie. Zachowała się jednak do dziś dość dobrze dawna zabudowa miejska przy ul. Jagiełły.

Wielbark otaczają rozległe podmokłe łąki i lasy. Na terenie Nadleśnictwa Wielbark wytyczono i oznakowano trzy szlaki rowerowe. Na szczególną uwagę zasługuje szlak czerwony, który swój początek i koniec ma przy leśniczówce „Wielbark” za mostem na Omulwi. Trasa w kształcie pętli biegnie przy leśniczówce „Karolinka” obok pomnika upamiętniającego śmierć rosyjskiego generała Aleksandra Samsonowa, przez osadę zwaną Rokitka (Piwnice Małe), obok koloni Wsi Piwnice Wielkie. 
Mapę przedstawiająca wszystkie szlaki można dostać w Nadleśnictwie Wielbark (tel. (89) 621-80-10).
Godne polecenia są dwa szlaki kajakowe: rzekami Sawicą i Omulwią. Szlak Sawicy, ze względu na szybszy nurt, ostre zakręty i zwalone drzewa, uważany jest za trudniejszy. Szlak zaczyna się w gminie Dźwierzuty i przepływa przez tereny położone w gminie Szczytno, a swoje ujście ma w Omulwi w centrum Wielbarka. Szlak Omulwią ma swój początek w jeziorze Omulew w gminie Nidzica, przebiega następnie przez gminę Jedwabno, aż do gminy Wielbark. Ten szlak jest ceniony przez turystów lubiących ciszę. 

Okolice Wielbarka to także raj dla grzybiarzy i amatorów jagód. Każdego roku z końcem sierpnia i początkiem września w podwielbarskich lasach odbywają się mistrzostwa w grzybobraniu "Grzybowanie". Tropiciele grzybów udają się w wyznaczony rejon lasu i tam w ustalonym czasie poszukują smakowitych kapeluszy. "Grzybowanie" ma charakter rodzinnego pikniku, połączone bywa z kiermaszem przetworów grzybowych i wystawą rękodzieła ludowego. Tego dnia nie brakuje też konkursów z nagrodami, a atrakcją imprezy jest konkurs na najsmaczniejszą potrawę połączony z degustacją. Szczegółowe informacji na temat "Grzybowania" można uzyskać w GOK w Wielbarku, pod numerem tel. (89) 621-82-04.

ina

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Pomnik generała Samsonowa

    Pomnik generała Samsonowa

    Generał Aleksander Wasiliewicz Samsonow popełnił samobójstwo po przegranej wielkiej bitwie z armią...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB