Guzowy Piec: Matrona Duda i Johann Rebrowski

2024-09-24 08:36:51 (ost. akt: 2024-09-24 09:46:11)
Guzowy Piec: Matrona Duda i Johann Rebrowski

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Do Guzowego Pieca dojechałem rowerem z Biesala, mijając po drodze taką to urokliwa kapliczkę.


Guzowy Piec choć leży w gminie Gietrzwałd będącej jednym z symboli Świętej Warmii to już jednak Mazury. Wieś leży 15 kilometrów na północ od Olsztynka, nad jeziorem Guz, z którego bierze swoją nazwę.

Prawdopodobnie ma ona pruskie pochodzenie, ale co mogło ono oznaczać, tego nie wiem. Nazwa piec znaczy tyle, że niegdyś znajdowała się tam smolarnia, gdzie wytapiano rudę żelaza.

To coraz częściej spotykana na Mazurach wieś, w której dominują turyści i właściciel domów letniskowych.


Najwięcej noclegów oferuje we wsi „Bajkowy Zakątek”, którego centrum stanowi budynek starej szkoły. We wsi zachowało się kilka drewnianych domów a na zadbanym cmentarzu jeden stary żeliwny krzyż, pod którym od 1888 i 1886 roku kryją się prochy Johanna i Augusty Rebrowski. Są tam też groby wskazujące, że po 1947 osiedlono tam Ukraińców, najpewniej prawosławnych.


Niedaleko leży osada Guzowy Młyn, kiedyś wieś nad rzeką Młynówką, teraz samotny młyn z 1907 roku, w którym pracuje mała wodna elektrownia poruszana przez stuletnią turbinę. Obecnie znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne


Igor Hrywna








Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy