Braniewo nie oddało czołgu

2024-10-08 11:46:00 (ost. akt: 2024-10-08 14:08:22)
Braniewo nie oddało czołgu

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Braniewo w okresie powojennym było silnie związane z wojskiem. W mieście stacjonowały trzy duże jednostki wojskowe. Do połowy lat 90. 55 Pułk Zmechanizowany i 51 Pułk Czołgów Średnich (żołnierze tych jednostek wzięli udział w pacyfikacji Grudnia 1980 w Gdańsku) i 16 Pułk Artylerii (do 2011). To przy koszarach tej ostatniej jednostki w 1980 roku (na Placu Grunwaldu) postawiono czołg. Po jego likwidacji czołg niszczał i stał się największym śmietnikiem w Braniewie. Nikt właściwie się nim specjalnie nie interesował do momentu, kiedy okazało się, że może trafić do Pilskiego Muzeum Wojskowego. Wtedy w Braniewie podniosło się powszechne larum. Miejscy radni uznali go za pomnik historii.

— Czołg jest symbolem współistnienia więzi pomiędzy mieszkańcami Miasta Braniewa a stacjonującymi jednostkami wojskowymi. Miasto Braniewo „ od zawsze” było miastem garnizonowym, dlatego też wojsko było i jest nieodzownym elementem lokalnej społeczności. W miejscu posadowienia czołgu odbywały się i nadal odbywają się różnego rodzaju uroczystości państwowe i wojskowe. Czołg ten przybliża dla wielu znaczenie wojska jako siły obronnej kraju, a również jako czynnika miastotwórczego — czytamy w jej uzasadnieniu.


— Usytuowanie czołgu nie jest przypadkowe ; znajduje się on naprzeciwko jednostki wojskowej 16 Pułku Artylerii ( Pułk już nie istnieje. Obecnie koszary należą do 9BBKPanc.) i Szkoły Podstawowej nr 3. Jest to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych nie tylko przez mieszkańców naszego miasta, ale również przez turystów — podkreślili radni we wrześniu 2012 roku.

Trzy lata później przy pomniku odsłonięto tablicę pamiątkową podkreślającą więzi mieszkańców miasta z wojskiem. Umieszczono na niej napis napis „Na znak trwałej więzi Mieszkańców z Polskimi Siłami Zbrojnymi stacjonującymi w Braniewie”

Dzisiaj w Braniewie stacjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej sformowana 27 września 1994 roku, która przejęła tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego.

Igor Hrywna



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy