Średniowieczne mury w Nowym Mieście Lubawskim zostaną wyremontowane

2024-10-14 13:51:17 (ost. akt: 2024-10-14 13:54:15)
Baszta okrągła, kilka lat temu, uległa uszkodzeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Teraz obiekt ma być przywrócony do świetności

Baszta okrągła, kilka lat temu, uległa uszkodzeniu na skutek działania czynników atmosferycznych. Teraz obiekt ma być przywrócony do świetności

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Do czerwca przyszłego roku zostanie odnowiony gotycki mur obronny wraz z basztą przy bazylice pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Remont średniowiecznych fortyfikacji ma podnieść atrakcyjność turystyczną miejscowości.

Przeznaczony do odnowienia zabytek stanowi najdłuższy zachowany w Nowym Mieście Lubawskim odcinek średniowiecznego muru wraz z jedyną zachowaną basztą okrągłą.

Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą przez władze miejskie, koszt remontu i przebudowy gotyckiego muru obronnego wraz z basztą przy bazylice ma kosztować prawie 1,5 mln zł, a przewidywany termin realizacji to czerwiec 2025 r. Inwestycja jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

W ramach prac konserwatorskich planowana jest m.in. renowacja i rekonstrukcja fundamentów kamiennych, murów obronnych z czerwonej cegły i ścian baszty, renowacja dachu baszty oraz odwodnienie terenu, żeby zabezpieczyć budowlę przed ponownym zawilgoceniem. Konieczność wykonania kompleksowych prac wynika z bardzo złego stanu zabytkowego obiektu.

W ocenie nowomiejskiego magistratu, dzięki realizacji tego zadania średniowieczne fortyfikacje miejskie odzyskają pozytywny wizerunek, tworząc razem z przylegającymi obiektami parafii rzymskokatolickiej kompleks o wysokiej wartości historycznej, podnoszący znacząco atrakcyjność turystyczną miasta.

W przyszłym roku Nowe Miasto Lubawskie będzie obchodziło 700-lecie powstania. Według zapisu w "Kronice Prus" Piotra z Dusburga, w 1325 r. komtur ziemi chełmińskiej Otto von Lauterberg założył w zakolu Drwęcy miasto o pierwotnej nazwie Nuwenmarkt, tj. Nowy Targ.

W latach 40. XIV w. miasto otoczono fortyfikacjami, na które składały się mury obronne, baszty, trzy bramy, wał ziemny i podwójna fosa. Powierzchnia miasta w obrębie murów wynosiła wówczas ponad 8 ha. (PAP)

mbo/ dki/

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy