W Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej pojawił się nowy drapieżnik. Jaki? Poznajcie historię, jak doszło do tego odkrycia!
— Kiedy otrzymaliśmy informację, że w Rogajnach samochód przejechał młodego wilka, nie spodziewaliśmy się sensacji. Truchło chcieliśmy jednak zabrać – do badań. Tymczasem zwierzę, jakie zobaczyliśmy, wywołało konsternację. Nie było podobne do wilka, ale nie przypominało i psa. Burza mózgów, zaskakujące podejrzenie, kilka telefonów, przesłane zdjęcia – i mamy potwierdzenie. To SZAKAL ZŁOCISTY – gatunek, który wraz z ociepleniem klimatu pomału przemieszcza się na północ — wyjaśniają pracownicy Parku.
I jak tłumaczą, mylące były jego niewielkie rozmiary i „dziwna” sierść – jedno i drugie to rezultat zakażenia świerzbowcem.
— Nowe gatunki to niestety żaden powód do radości – przeważnie oznaczają problemy, chociaż akurat o możliwym wpływie szakala na nasze ekosystemy wiedzy nie mamy — dodają pracownicy Parku.
Informacje o szakalach złocistych w polskich lasach pojawiły się już w 2016 r. Wtedy sześć sztuk zauważono w gdańskim Nadleśnictwie Kwidzyn.
Gatunek ten jest uznawany za rodzimy jedynie w pasie od Bałkanów po Indochiny, obejmując Bliski Wschód.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, lasy.gov.pl, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez