POLIN 2024 dla olsztyńskiej Borussii

2024-10-30 08:55:00 (ost. akt: 2024-10-30 08:55:28)
POLIN 2024 dla olsztyńskiej Borussii

Fundacja „Borussia” z Olsztyna otrzymała Nagrodę Specjalną POLIN 2024. — Chciałbym nagrodzić organizację, która przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur i wspiera działania obywatelskie w sferze kultury, edukacji i integracji społecznej, organizację, która od kilkunastu lat rozwija współpracę, prowadzi dialog z sąsiadami i zajmuje się przekazywaniem doświadczeń związanych z polską drogą do demokracji — powiedział w czasie wręczania nagród laureatom dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński. — I która jest nieobojętna na niszczenie materialnego dziedzictwa żydowskiego, czego najlepszym dowodem jest to, że uratowała od niepamięci i zniszczenia unikatowy budynek Bet Tahary, który dziś stanowi miejsce pamięci o losach olsztyńskich Żydów i działań dla dobra ogółu — podkreślił.

— Jubileuszowy konkurs Nagroda POLIN jest okazją do dostrzeżenia i docenienia działań wielu wspaniałych ludzi, których mamy wokół. Każdego roku jesteśmy pod wrażeniem liczby osób i organizacji, które chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek, tych, którzy w swoich lokalnych społecznościach niestrudzenie realizują przesłanie Mariana Turskiego i nie są obojętni. To oni pozwalają nam mieć nadzieję, że świat, w którym żyjemy, zmierza także czasem w dobrym kierunku, wzajemnego szacunku i pamięci — stwierdził Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2024.

Zadaniem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które mieści się w sercu przedwojennej żydowskiej Warszawy, w dzielnicy, którą podczas wojny Niemcy przekształcili w getto.

Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN — przyznawaną od 2015 roku — otrzymało dotychczas 10 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 65 osób.
Borussia od ponad 30 lat przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur oraz wspiera działania obywatelskie w sferze kultury, edukacji i integracji społecznej. Fundacja „Borussia” została założona w 2006 roku. Kontynuuje i wspiera działalność prowadzoną do tej pory przez założone w 1990 roku stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

W 2010 roku Borussia pozyskała unijne fundusze na remont i przystosowanie zabytkowego domu oczyszczeń Bet Tahara do celów edukacyjnych, kulturalnych i turystycznych. Dzięki temu zaprojektowany przez pochodzącego z Olsztyna światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna budynek stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Olsztyna.

Laureatami głównej nagrody POLIN 2024 zostali Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki, którzy są członkami zarządu fundacji Pamięć Treblinki. Od lat upamiętniają osoby zamordowane w tym obozie zagłady. Tworzą Księgę Imion — internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tys. osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy. W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński przyznał Nagrodę Specjalną POLIN 2024 w kategorii kultura i media. Jej laureatem został ksiądz Adam Boniecki.
Oprac. ih
Źródło: PAP

Na fot. Prezes Kornelia Kurowska odbiera Nagrodę Specjalną dla Fundacji „Borussia”. Obok Ewa Romanowska i Ewa Pohlke
PAP/Radek Pietruszka


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy