Szlak żeglarski Giżycko – Węgorzewo

Pod żaglami na Niegocinie

Pod żaglami na Niegocinie

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

To jeden z najbardziej klasycznych szlaków żeglarskich, technicznie dość łatwy, chociaż jeżeli zaplanujemy wypady w bok od głównego szlaku, wiatr może nami niespodziewanie zakręcić.

Zwłaszcza na jeziorze Łabap, gdzie wieje przeważnie od przodu (znienawidzony przez żeglarzy „mordewind”). Kto jednak wcześniej zaliczył Bełdany czy Nidzkie, temu takie niewinne figle wiatru niestraszne.

Żeglugę rozpoczynamy wedle uznania: od razu z jednej z licznych przystani na południowym brzegu jeziora Kisajno (czyli najbardziej na południe wysuniętego akwenu kompleksu jeziora Mamry), albo też na jeziorze Niegocin. W tym drugim przypadku będziemy musieli oczywiście przeciąć Giżycko kanałem Giżyckim. Czy warto? Kwestia gustu. Moim zdaniem warto choćby po to, aby zobaczyć od dołu jeden z cudów techniki – most obrotowy w ciągu ul. Moniuszki, umożliwiający wjazd do miasta pojazdom jadącym od strony Mrągowa. Od 1 kwietnia do 31 maja oraz od 16 września do 31 października most jest otwierany dla ruchu wodnego, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z obsługą mostu - nr telefonu +48 87 428 12 56, +48 606 951 722
Od 1 czerwca do 15 września most otwierany jest dla żeglugi w godzinach: 8:10 - 8:30; 10:35 - 11:00; 12:30 - 13:00; 13:45 - 14:45; 15:50 - 17:20; 18:30 - 19:00.
W długie weekendy ("Wielka majówka" i Boże Ciało) godziny otwarcia mostu jak w sezonie letnim.

Warto być parę minut wcześniej przy moście, aby zobaczyć, jak się otwiera, być może nawet uda nam się zobaczyć pracownika, który tą ponadstutonową konstrukcją manewruje ręcznie w pojedynkę. Po ok. 2 kilometrach wpływamy na jez. Kisajno, pierwszy – licząc od południa – akwen jeziora Mamry. Od razu rozpościerają się przed nami przepiękne widoki, niedostępne np. na jednolitej tafli jez. Śniardwy. Wypływamy z kanału niemal wprost na wyspę Duży Ostrów. O tym, że to wyspa, możemy wyczytać tylko z mapy, od strony wody wygląda po prostu jak zachodni brzeg jeziora.

Takich wysp i wysepek będziemy mijać jeszcze mnóstwo – pod tym względem Kisajno nie ma równych sobie na całych Mazurach, a tym samym w całym kraju. Kiedy już przeciśniemy się między wyspami – tu przydadzą się umiejętności nabyte na kursach żeglarskich, zwłaszcza szybkie zwroty – zobaczymy na prawym brzegu niewielką osadę Pierkunowo, znaną z pobliskiego ścisłego rezerwatu florystycznego. To naturalne torfowisko z rzadkimi, ginącymi gatunkami roślin. Nie polecam zwiedzania; to nie muzeum, wrażenia poznawcze dla laików niewielkie.

Przed nami wolne już od wysp jezioro Kisajno, którego umowna granica północna przebiega wzdłuż niewidzialnej linii, łączącej półwyspy Królewski Róg na wschodzie i Fuledzki Róg (a właściwie cypelek o nazwie Wysoki Róg) na zachodzie. Na Fuledzkim kolejny rezerwat, tym razem geologiczny: polodowcowe głazowisko.

Przecinamy niewidzialną granicę pomiędzy jeziorami i wpływamy na jez. Dargin. Możemy płynąć dalej na północ, ale zalecałbym lekki skręt w lewo na jez. Łabap i po chwili w prawo na jezioro Sztynorckie. Warto bowiem odwiedzić Sztynort. To słynny majątek Lehnndorffów, którzy wybudowali tu pod koniec XVII wieku wspaniały pałac, dziś niestety w ruinie.

Podziwiać za to można wiekowe dęby, pamiętające jeszcze czasy sprzed budowy pałacu. Właścicielem dawnego majątku jest firma, zajmująca się usługami dla żeglarzy, posiadająca największą na Mazurach wypożyczalnię jachtów. W porcie w Sztynorcie stacjonuje karetka wodna. W nagłych przypadkach można po nią dzwonić na numer: +48 601 100 100 lub + 48 782 027 824. Można tu oczywiście zacumować i spędzić noc. Uwaga: na jezioro Sztynorckie wcale nie jest łatwo wpłynąć; prowadzi nań wąziutki przesmyk, mało widoczny od strony wody.

Z jeziora Dargin przemykamy wąskim przesmykiem na niewielkie jeziorko Kirsajty, a stąd równie cienkim pasemkiem wody – obok dawnej wyspy Kurka – na jezioro Mamry, zwane Mamrami właściwymi. Po lewej burcie wyspa Upałty, największa w całym kompleksie jeziora Mamry.

Teraz mamy do wyboru: płynąć wprost do Węgorzewa np. na kolejny festiwal muzyki rockowej lub odwiedzić jeszcze leżące po prawej jezioro Święcajty (to ten akwen, który widzimy z drogi Giżycko – Węgorzewo w okolicach wsi Ogonki), a stąd wąziutkim kanalikiem – na urocze jez. Stręgiel i dalej Stręgielek. Nie ręczę jednak za głębokość tego przesmyku – jachty kilowe raczej powinny zawrócić.
Z Mamr właściwych płyniemy w kierunku Węgorzewa z nurtem Węgorapy, która właśnie w Mamrach rozpoczyna swój bieg. Dopływa aż do Pregoły – i to bez paszportu i wizy rosyjskiej.

My jednak kończymy nasz rejs w Węgorzewie, na przystani pełnej żeglarskiego gwaru, zapachu piekących się kiełbasek i chłodnego piwa. Przepłynęliśmy ok. 25 kilometrów, a jeżeli nieco zboczyliśmy ze szlaku, aby odwiedzić Sztynort, wówczas pokonaliśmy ok. 30 kilometrów.
Opr. ab
Na mapie poniżej zaznaczyliśmy Giżycko i Węgorzewo. Aby zobaczyć cały szlak kliknij w mapę szlaku obok.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Most obrotowy w Giżycku

    Most obrotowy w Giżycku

    Most obrotowy na Kanale Łuczańskim zbudowano w 1899 roku. Waży 100 ton. Obraca go jeden człowiek. Ma...

  • Szlak żeglarski Giżycko - Węgorzewo

    Jeden z najbardziej klasycznych szlaków żeglarskich na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Przebiega przez kompleks jezior określanych wspólnym mianem jezioro Mamry. Linia brzegowa o wiele bardziej urozmaicona, niż na szlakach na południe od Giżycka, na jeziorze...

  • Dargin

    Jezioro Dargin

    Środkowe, największe z jezior kompleksu Mamr. Wobec braku wyraźnych granic jezioro Łabap rozpatruje się jako zachodnią zatokę...

  • Dobskie

    Jezioro Dobskie

    Zachodnie jezioro w kompleksie Mamr. Jezioro z obrzeżami jest rezerwatem przyrody. Zbiornik o linii brzegowej od zachodu...

  • Kirsajty

    Jezioro Kirsajty

    Płytkie, linowo-szczupakowe jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, znacznie zarośnięte. Roślinność zanurzona, z dominacją...

  • Kisajno

    Jezioro Kisajno

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaiconej półwyspami i zatokami oraz 18 wyspami, które są ścisłym rezerwatem ptactwa...

  • Mamry Północne

    Jezioro Mamry Północne

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, z kilkoma wyspami, o urozmaiconej konfiguracji dna, z licznymi głęboczkami i wypłyceniami....

  • Sztynorckie

    Jezioro Sztynorckie

    Zbiornik o mało rozwiniętej linii brzegowej, dnie i ławicy mulistej. Na północno-wschodnich obrzeżach leży wieś Sztynort,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy