Był dworzec, jest muzeum

2024-11-14 07:30:00 (ost. akt: 2024-11-14 08:59:27)
Był dworzec, jest muzeum

Dokąd można było kiedyś dojechać z Węgoborku czyli dzisiejszego Giżycka? Do Królewca przez Gierdawy (od 1898 roku), do Gołdapi (1898), Giżycka (1905), Kętrzyna (1907), Olecka (1908), Gąbina (1914).

Wszystkie te tory na terenie powojennego powiatu węgorzewskiego zabrali ze sobą Rosjanie. W 1948 roku odbudowano linię do Rastemborka (Kętrzyna), dzisiaj zamkniętą. W 1950 zaczęto kłaść tory z z Giżycka w kierunku Węgorzewa, ale kolejarze dotarli tylko do Kruklanek. Te tory potem też zwinięto.


Stąd dworzec kolejowy okazał się niepotrzebny, więc w 2007 roku stworzono w nim Muzeum Tradycji Kolejowej. Można tam obejrzeć stare urządzenia kolejowe, rozkłady jazdy czy fotografie pokazujące tradycje kolejnictwa w tej części Mazur. Przy muzeum funkcjonuje galeria oraz sklepik z pamiątkami.

Informacje o czasie otwarcia i biletach są TUTAJ:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mamry Północne

    Jezioro Mamry Północne

    Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej, z kilkoma wyspami, o urozmaiconej konfiguracji dna, z licznymi głęboczkami i wypłyceniami....

  • Święcajty

    Jezioro Święcajty

    Jezioro położone na południe od Węgorzewa, o miernie rozwiniętej linii brzegowej, otoczone lekko falistymi terenami, zajętymi...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy