Zginęli - a jednak żyją • Drzemią - a przecież czuwają • Odpoczywają - do nowego czynu • Ziarno przyszłości. Taki napis (po niemiecku) znajduje się na cmentarzu wojennym położonym na Wzgórzu Saksońskim, 18 m nad poziomem jeziora Święcajty.
Założono w 1917 roku, a powiększono dwa lata później. Nekropolia ma kształt podkowy czy jak kto woli półkola. Jest ogrodzona kamiennym murem.
Na cmentarzu ułożono kamienne półkola, czyli tak zwane kręgi bohaterów. W centrum znajduje się taras z drewnianym krzyżem ufundowanym przez rodzinę Lehndorff, byłych właścicieli pałacu w Sztynorcie, który jest teraz mozolnie odbudowywany przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury.
Pochowano tam 344 niemieckich (wielu o polskich nazwiskach) i 234 rosyjskich żołnierzy.
Jest stamtąd piękny widok, choć ja mimo wszystko wolę ten z cmentarza w Paprotkach
— Ze wzgórza, na którym usytuowano cmentarz poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu I wojny światowej rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca — zachęca do odwiedzenia tego miejsca autor wpisu o cmentarzu na stronie powiatwegorzewski.pl.
Obok cmentarz stoi wieża widokowa. U stóp wzniesienia znajduje się dzika plaża. Nieopodal znajduje się ośrodek Piękny Brzeg, w którym znajdują się miejsca do cumowania. Z drugiej strony czarter jachtów Navigator. Nieco w odległości ponad 1,5 kilometra znajduje się Plaża Miejska w Kalu.
Na cmentarz dojechać można samochodem/rowerem od strony Węgorzewa lub Kalu. W pobliżu przebiega ścieżka rowerowa będąca częścią Mazurskiej Pętli Rowerowej.
oprac. Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez