Kto podgrzewa wodę w Węgorapie?

2024-11-26 10:50:00 (ost. akt: 2024-11-26 11:26:51)
Kto podgrzewa wodę w Węgorapie?

Kto choć raz nie był na Międzynarodowym Jarmark Folkloru, ten zaprawdę ma czego żałować. Warto tam być. A przy okazji zajrzeć do Muzeum Kultury Ludowej. Warto tam zajrzeć nie tylko w sierpniu, ale przez całe lato i rok.

Węgorzewo to wiadomo woda, Mamry i Święcaj, ale też trochę drewna, które sobie stoi obok Węgorapy (Kanału Węgorzewskiego). Chaty przywędrowały tam z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski) a drewniana remiza z podwęgorzewskiego Ołownika. Dodajmy do tego szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa i mamy w całej swojej krasie Park Etnograficzny istniejący przy węgorzewskim Muzeum Kultury Ludowej.

— Główne zainteresowania placówki ogniskują się wokół kultury ludowej wszystkich grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno–wschodnią...Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur i Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego Regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa — można przeczytać na stronie muzeum.

Muzeum ma w swoich zbiorach kolekcję starych pocztówek i unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki, ale też ukraińskich haftów.


We wspomnianych chatach można obejrzeć stałe wystawy, a przykład: "Cztery pory roku w izbie chłopskiej". W muzeum znajduje się ogród, w którym uprawiane są rośliny wykorzystywane niegdyś w medycynie ludowej, kuchni i rzemiośle. A obok zabytkowej remizy stoi nie wiele mniej zabytkowy dawny wóz strażacki.


Muzeum kojarzy się nam z czymś statecznym i statycznym. Może tak jest w jakiś innych muzeach, ale na pewno nie tutaj. Muzeum bowiem aż kipi energią, jakby ktoś podgrzał w Węgorapie wodę. Można tam bowiem uczestniczyć w najróżniejszych działaniach, warsztatach i pokazach związane z tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi, takimi jak: garncarstwo, kowalstwo czy plecionkarstwo.

Muzeum organizuje też trzy duże imprezy. Zimą to przegląd widowisk kolędniczych „Herody” (styczeń–luty), wiosną (sobota tydzień przed Wielkanocą) o i oczywiście wspomniany już Międzynarodowy Jarmark Folkloru (pierwszy weekend sierpnia), któremu towarzyszy Festiwal Węgorapa Folk Music.

W ostatnim, 47. Jarmarku (2024) swoje wyroby pokazało około 170 wystawców z kraju oraz 17 z zagranicy. Jarmark to jednak ie tylko zakupy, ale też dwa dni koncertów folklorystycznych zespołów pieśni i tańca z kraju i zagranicy.


Więcej zdjęć jest TUTAJ

Kiedy już obejrzeliście wystawy wróćcie koniecznie do siedziby muzeum. Jest tam mały sklepik, gdzie można kupić rękodzieło, ale tez bardzo faje książki, w tym wydawane przez muzeum „Studia Angerburgica”.

Muzeum jest otwarte przez cały rok, z różnymi godzinami w zależności od sezonu. Dokładne informacje znajdziecie a stronie muzeum.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie to miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością, ukazując bogactwo tradycji i kulturę regionu. Zapraszam do odkrywania Mazur z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Igor Hrywna



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy