Mazury, kraina jezior i malowniczych krajobrazów, kryją również inne, mniej oczywiste skarby. To na przykład zabytkowe wiatraki, które przez wieki były nieodłącznym elementem krajobrazu regionu.
Te świadectwa dawnej techniki młynarskiej, przypominają nam o bogatej historii Warmii i Mazur. Nazywamy je często holenderskimi, bo przywędrowały do nas wraz holenderskimi osadnikami.
Jednym z najbardziej znanych jest wiatrak w Rynie, który może stać się ciekawą alternatywą dla turystów chcących przenocować w tym miasteczku.
Wiatrak w Rynie: historia i nowoczesność
XIX wieczny wiatrak stoi na wzgórzu, tuż przy wjeździe do Rynu od strony Mrągowa. Jest świetnie widoczny z drogi, widzą go też żeglarze płynący z Tałt na Jezioro Ryńskie.
Wiatrak spełniał swoje przeznaczenie aż do 1955 roku. Po nastaniu demokraci podupadał. Przez czas jakiś mieściła się tam restauracja. Potem odkupił go prywatny właściciel i zaadaptowany na całoroczny dom wypoczynkowy do wynajęcia. Teraz może w nim spać 10 osób.
Niedaleko od Rynu taka możliwość mamy jeszcze w miejscowości Sterławki Małe, wsi leżącej ledwie jakieś 12 kilometrów od Rynu. Stoi tam (mocno przebudowany) wiatrak holenderski z XIX wieku. Też można się w nim przespać.
W pobliżu znajduje się też najlepiej zachowany wiatrak (1863) na Mazurach, który stoi w Starej Różance koło Kętrzyna (to 26 km. od Rynu). Jest unikatowy, bo ma sześć skrzydeł. Większość wiatraków ma ich cztery.
Wiatrak stoi przy drodze w Kętrzyna do Barcian. Jest prywatną własnością. Można oglądać go tylko z zewnątrz, zza płotu.
Na koniec warto wspomnieć o stojącym nad Śniardwami wiatraku w Nowych Gutach (36 km od Rynu). W odróżnieniu od trzech wspomnianych staruszków, ten to prawdziwy młodzian. Powstał bowiem w 2013 roku. To po prostu pensjonat, współczesna replika tradycyjnego wiatraka holenderskiego.
Kto chciałby zobaczyć kilka wiatraków na raz może to także zrobić na Mazurach w skansenie w Olsztynku. W Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku znajdują się cztery drewniane wiatraki, w tym wiatrak z Wodzian (pow. ostródzki) z 1773 roku.
Zapraszamy na szlak mazurskich wiatraków. Poczuj magię dawnych młynów i odkryj niezwykły klimat warmińsko-mazurskiego!
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez