Jaką powierzchnię musi mieć akwen wody, żeby był jeziorem? Według polskich hydrologów za jezioro uznaje się naturalny zbiornik wodny o powierzchni powyżej 1 hektara. Mniejsze zbiorniki wodne określa się mianem stawów lub oczek wodnych.
W sumie w Polsce jest nieco ponad 7 tysięcy jezior, z czego około 2 tysięcy leży w warmińsko-mazurskim. Leżą też tutaj dwa największe jeziora w Polsce: Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (102,8 km²) oraz najdłuższe (Jeziorak, długość 27,5 km, szerokość maksymalna to 3,1 km, a minimalna zaledwie 100 metrów).
Jak przystało na stolicę wodniackiego regionu najwięcej jezior w w swoich granicach administracyjnych ma Olsztyn. Jest ich 16, przy czym 2 mają mniej niż hektar powierzchni.
Ale są też duże miasta, gdzie jezior w ogóle nie ma. To Elbląg, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark Warmiński i Braniewo.
Są za to i takie jeziora nad którymi w bezpośrednim sąsiedztwie i nie leży żadna miejscowość. Największe z nich to Oświn, na jakie bardziej romantycznie mawia się Jezioro Siedmiu Wysp, a które leży z 15 kilometrów na wschód od Węgorzewa.
Mi od razu kojarzy się z powieścią Leopolda Tyrmanda "Siedem dalekich rejsów", które dzieją się jednak nad morzem, bo w Darłowie.
Ale wracajmy nad jeziora. Otóż Oświn ma kształt podkowy i jest całe rezerwatem przyrody. Żyją w nim ostatnie w Polsce raki błotne a pływają będące pod ścisła ochronną różanki, kozy i piskorze.
Jezioro jest największym stanowiskiem gniazdowania wielu gatunków ptaków w północnej Polsce. Na północ od niego, tuz przy granicy z obwodem królewieckim żyją w stanie dzikim koniki polskie sprowadzone tu z leżącej nad Śniardwami hodowli w Popielnie.
Jednak choć jesteśmy jeziorną potęgą w Polsce, to najgłębsze jezioro w Polsce to leżące na suwalszczyźnie Hańcza. Najpłytsze zaś leży niedaleko Słupska
Jego średnia głębokość wnosi jedynie 0,7 metra, a w najgłębszym miejscu wartość ta wzrasta do... 1,7 m.
Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez