Kowboje z mazurskimi akcentami

2024-12-16 13:30:00 (ost. akt: 2024-12-16 16:10:58)
Kowboje z mazurskimi akcentami

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/UrzadMiejskiMragowo

Ich wyroby zdobią Sejm, Senat, banki i kościoły. Teraz stały się także nową atrakcją turystyczną miasta leżącego nad jeziorem Czos, która najbardziej na mazurach kojarzy się z westernami.

Wszyscy już zapewne wiemy, że chodzi o Mrągowo, gdzie od 1983 roku odbywa się Piknik Country, a którego hymnem jest skomponowany przez w 1997 przez Cezarego Makiewicz utwór „ Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”.


Mrągowo najmocniej kojarzy się w Polsce z country, choć nie brak w im przecież nie miej ważnych i ciekawych wydarzeń, jak choćby Festiwal Kultury Kresowej, którego jubileuszowa, 30 edycja odbędzie się w 2025 roku.

Mrągowo jest także znane z prywatnego Muzeum Sprzętu Wojskowego. To prywatna placówka, założona w 2010 roku przez miejscowego kolekcjonera, Sławomira Trzeciakiewicza. Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od wielu lat, w tym momencie liczy blisko 200 pojazdów.


Konieczie trzeba też zajrzeć do mieszczącego się w centrum Mrągowa oddziału Muzeum Warmii i Mazur i obejrzeć tam wystawę "Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne".


Teraz Mrągowu przybyła kolejna atrakcja, 10 figurek związanych z Dzikim Zachodem, to kowboje i kowbojki, ale nie tylko. Bo jest wśród nich Celestyn Mrągowiusz, który w 1947 swoim naziwskiem obdarzył niemiecki Sensburg, który Mazurzy nazywali Ządźbork. Urodzony w Olsztynku Mrągowiusz (1764-1855) był jednym z najwybitniejszych obrońców języka polskiego w zaborze pruskim, ale całe dorosłe życie życie spędził w Gdańsku.

W Mrągowie stanęli też św. Wojciech i Marcin Luter, obaj w swoich tradycyjnych nakryciach głowy. Z kolei Michał Kajka (1858 -1940, pochodzący spod Ełku polski poeta ludowy, artysta i działacz mazurski) kapelusz dzierży w ręku.


Figurki stanęły w różnych częściach Mrągowa. Jedna zawędrowała do kolejnej mrągowskiej atrakcji, czyli westernowego miasteczka Mrongoville.


„Mrągowskie kowboje” to projekt Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Jego autorem jest ks. Bartłomiej Polok, wikariusz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mrągowie. Wykonała je podwarszawska Odlewnia Żelazowski, która podkreśla na swojej stronie:

— Nasze wyroby zdobią Sejm, Senat, banki, kościoły, domy i sklepy. Zrealizowaliśmy wiele projektów dla firm, tworząc statuetki przyznawane jako nagrody na galach biznesowych, sportowych i innych uroczystych imprezach, wydarzeniach oraz spotkaniach. Od początku naszej działalności naszą ofertę stanowią odlewy techniczne, odlewy artystyczne, oraz metaloplastyka ozdobna i użytkowa.

Firma wykonała też statuetke, którą potem wręczono papieżowi Franciszkowi.


— Figurki będą również częścią gry miejskiej, którą opracuje Mrągowska Informacja Turystyczna. Mrągowskie kowboje spodobały się mieszkańcom. Kolekcję postaci będziemy rozbudowywać — mówi Robert Wróbel, zastępca burmistrza Mrągowa:

Zatem: Szykujcie się na świetną zabawę i niecodzienny spacer po Mrągowie.

oprac. Igor Hrywna

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy