27 stycznia przed południem pierwsze oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Kętrzyna. Po czterech dniach koszmaru zafundowanego mieszkańcom ówczesnego Rastenburga czerwonoarmiści podpalili 31 stycznia zabudowę Starego Miasta i Nowego Rynku.
Jednym z bardziej dramatycznych przykładów postępowania „wyzwolicieli” był bestialski gwałt na pielęgniarkach szpitala. Prawie 30 kobiet i dyrektora dr Ludwiga Diehla upamiętnia obecnie pamiątkowy kamień postawiony w miejscu wcześniejszej zbiorowej mogiły. Wśród aresztowanych i zamordowanych osób znalazł się też proboszcz parafii św. Katarzyny, ksiądz Johann Lindenblatt. Liczba ofiar śmiertelnych, głównie starców, dzieci i zgwałconych wcześniej kobiet sięgnęła w tym czasie ok. 200 osób cywilnych.
Jak wyglądał "stary" Kętrzyn? Można się będzie o tym przekonać na spotkaniu, na które w sobotę 25 stycznia 2025 r. o godzinie 11 (Pocztowa 11) zaprasza Centrum Biblioteczno – Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego
Tematem pierwszego w nowym roku spotkania będzie multimedialna prelekcja „Kętrzyn – dawniej i dziś”. Prelekcja nawiązuje do otwartej w listopadzie w siedzibie CBK wystawy ukazującej dawny Rastenburg. Krajobraz architektoniczny miasta uległ w wielu miejscach zmianom, tak więc na prośbę wielu osób uczestniczących w otwarciu wystawy organizatorzy przedstawią – obok archiwalnych zdjęć Rastenburga – dzisiejszy wygląd Kętrzyna.
Tytuł prelekcji nawiązuje też do wydarzeń, które miały miejsce 80 lat temu w ówczesnym Rastenburgu. W sobotnie przedpołudnie 27 stycznia 194 5r. do miasta wkroczyły pierwsze oddziały żołnierzy Armii Czerwonej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez