Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Działdowo: stuletnia wieża ciśnień

2012-07-09 13:31:21 (ost. akt: 2013-02-22 23:54:09)
Panorama miasta z okna wieży

Panorama miasta z okna wieży

Autor zdjęcia: Grzegorz Mrowiński

Działdowska wieża ciśnień powstała najprawdopodobniej w 1912 r. Z tego czasu pochodzi pięknie zachowany projekt budowy sieci kanalizacyjnej wykonany przez do dziś istniejącą firmę Heinricha Schevena z Düsseldorfu.

Jednym z elementów sieci była wieża, na szczycie której znajdował się zbiornik wody. Musiał on być umieszczony powyżej odbiorców, dlatego samą wieżę pobudowano na specjalnie usypanym wzniesieniu. Obiekt znajduje się w okolicy ulic Konopnickiej, Orzeszkowej i Hallera.

Pierwotnie budynek miał wyglądać zupełnie inaczej. Jednak ze względu na ciężar zbiornika z wodą, górna część obiektu została wsparta na arkadach – ośmiu wysokich słupach zwieńczonych łukiem. Wieżę pobudowano z cegły ceramicznej. Niższe kondygnacje wykonane są na rzucie ośmioboku, wyższe zaś na planie cylindrycznym. Cały budynek zwieńczony jest latarnią, na szczycie której znajduje się iglica.
Według niepotwierdzonej informacji w czasie budowy doszło do wypadku śmiertelnego. Jeden z pracujących przy budowie robotników miał nie przeżyć upadku z dużej wysokości.

W najwyższym punkcie (z iglicą) obiekt ma wysokość dokładnie 32 metry i 41 centymetrów. Obliczyli to działdowscy gimnazjaliści w ramach specjalnego projektu edukacyjnego, rozpoczętego w bieżącym, a kontynuowanego w przyszłym roku szkolnym,. Wtedy to dowiemy się, czy wieżą jest najwyższym budynkiem w Działdowie, czy też wyższa jest wieża kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Młodzież realizuje projekt pod kierunkiem Grzegorza Mrowińskiego, nauczyciela historii.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lalala #840199 | 89.69.*.* 8 paź 2012 01:47

    A może by tak udostępnić wieżę do zwiedzania? Super atrakcja by była

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lux torpeda #738715 | 188.195.*.* 10 lip 2012 15:50

    Bardzo fajny pomysł na zainteresowanie młodzieży historią - oby tak dalej Panie Grzegorzu!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz