— Kolor wody, zupełnie niewytłumaczalnie, zmienia się w zależności od pory dnia i nastroju nieba. Rankiem, jest koloru jasnego błękitu, podobnie jak nieskazitelnie czyste niebo. Wieczorem, woda przybiera ciemniejsze odcienie, sprawiając, że całe miejsce staje się magiczne — tak zachęca do odwiedzenia jeziora Lampackiego portal amatorskie-wedkowanie.pl
Przejeżdżając przez Sorkwity trudno zauważyć to jezioro, wystarczy jednak zjechać z szesnastki na węźle w Sorkwitach, aby znaleźć się nad jeziorem Lampackim. Tu zaczyna się słynny szlak Krutyni.
Jezioro Lampackie (znane też jako Zabijak) leży w powiecie mrągowskim, koło wsi Sorkwity na terenie Pojezierza Mrągowskiego. Jest jeziorem rynnowym, jego powierzchnia według różnych źródeł wynosi od 184 do 197 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 132,7 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 11,1 m, natomiast głębokość maksymalna 38,5 m.
Jezioro ma rozwiniętą linię brzegową, brzegi dość wysokie, w większości bezleśne. Na południowym krańcu jeziora we wsi Maradki znajdują się pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz pola biwakowe. Nad północnym brzegiem położony jest neogotycki sorkwicki pałac i stanica wodna PTTK. To właśnie tu jest umowny początek najsławniejszego w Polsce szlaku kajakowego. Od wschodu jezioro Lampackie łączy się z jeziorem Lampasz, a od północy z jeziorem Gielądzkim.
Jezioro objęte jest strefą ciszy. Pływają różne gatunki ryb, typowych dla mazurskich akwenów. Wędkarze mogą tu spotkać szczupaki, okonie, leszcze czy płocie. Jeziorem zarządza Gospodarstwo Rybackie w Mrągowie. Warunki wędkowania oraz informację gdzie wykupić zezwolenie są TUTAJ
Sorkwity to stara wieś założona w 1379 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode. Przez wieki właścicielami majątku byli także pruscy szlachcice o swojsko brzmiących nazwiskach, jak Przebedowski, Bronikowski czy von Paleske. Ten ostatni ród władał majątkiem w Sorkwitach do końca II wojny światowej.
W południowej części wsi, niedaleko jeziora wsi zachował się neogotycki pałac (1850-1856), zbudowany przez rodzinę von Mirbachów. Budowla przypomina warowną twierdzę, jakby przeniesioną prosto ze Szkocji. Kiedyś pałac był własnością PGR, potem Fabryki Traktorów w Ursusie, od początków lat 90. jest własnością prywatną.
Po drugiej stronie szesnastki stoi kościół ewangelicki. Sorkwity są bodaj jedyną wsią na Mazurach, gdzie pozostało większe skupisko Mazurów. Działa tam jedyna na Warmii i Mazurach wiejska parafia Kościoła ewangelicko - augsburskiego. Kościół, w którym się modlą pochodzi z początków XVIII wieku. W miejscu obecnego kościoła w XV wieku stał inny, kryty słomą i zbudowany z muru pruskiego.
Z czasem stary kościół rozebrano i wybudowano nowy w stylu barokowym. Wygląd kościoła nie zmienił się od połowy XVIII wieku. W środku zobaczymy ołtarz główny z 1642 roku i jedno z najbardziej oryginalnych przedstawień Wniebowstąpienia. Z umieszczonego na suficie obłoku wystają tylko nogi Jezusa.
Z czasem stary kościół rozebrano i wybudowano nowy w stylu barokowym. Wygląd kościoła nie zmienił się od połowy XVIII wieku. W środku zobaczymy ołtarz główny z 1642 roku i jedno z najbardziej oryginalnych przedstawień Wniebowstąpienia. Z umieszczonego na suficie obłoku wystają tylko nogi Jezusa.
Obok kościoła obelisk upamiętniający urodzonego w Sorkwitach Jana Fryderyka Goerke (1750-1822), twórcę służby zdrowia w armii pruskiej oraz kamień poświęcony pamięci pastora Hansa Mohna.
Aby obejrzeć kościół w środku ( a warto!!!) trzeba poprosić o otwarcie świątyni na plebanii (Plażowa 3, na przeciwko kościoła).
Jezioro Lampackie jest uznawane za początek słynnego szlaku kajakowego rzeki Krutyni, uważanego za jeden z najpiękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Europie. Szlak ten ma długość około 102 km i prowadzi przez malownicze jeziora oraz rzeki Pojezierza Mrągowskiego i Puszczy Piskiej, kończąc się w Rucianem-Nidzie nad jeziorem Nidzkim.
Przeczytaj o urokach spływu kajakiem po Krutyni
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)