Mazurski zamek rodem z Nadrenii?

2025-02-19 15:33:34(ost. akt: 2025-02-19 15:54:25)
Zamek w Rynie widziany z Rybicalu

Zamek w Rynie widziany z Rybicalu

Autor zdjęcia: Dawida Żyjewski

Zamek w Rynie należy do najpotężniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Legenda mówi, że okolica przypominała Krzyżakom rodzinny Ren. Stąd nazwali swoją warownię Ryn.
Najstarsze informacje o Rynie pochodzą z 1377 r., który to rok przyjmuje się za początek budowy ryńskiego zamku. Zamek Krzyżacy zbudowali na wzgórzu, pomiędzy dwoma jeziorami. Ma wymiary 44 na 52 metrów. Dla porównania: zamek w Malborku ma wymiary 51x60m. Był kilkakrotnie przebudowywany.

Wraz z nim rozwijała się osada, która dała początek miastu. W czasie Potopu roku miasto najechali walczący po polskiej stronie Tatarzy. Mieszkańców wymordowali lub wzięli w jasyr. Osadę spalili.

W 1732 król Prus nadał Rynowi prawa miejskie. W XIX wieku Ryn i okolice były już zgermanizowane. w czasie plebiscytu w 1920 roku za Polską nie padł w Rynie ani jeden głos.

W 1945 roku sowieccy żołnierze spalili część miasteczka. Obecnie Ryn jest jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie Mazur. Słynie z zamku i mieszczącego się tam hotelu. Część zamku jest udostępniona do zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem, który opowiada o historii zamku, legendach i dawnych zwyczajach. Można zobaczyć m.in.: krużganki zamkowe, dziedziniec, lochy, średniowieczne piwnice,

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się port Żeglugi Mazurskiej. Rejs wycieczkowy statkiem „białej floty” Żeglugi Mazurskiej na trasie Mikołajki – Ryn trwa około jednej godziny i czterdziestu minut. Jest to pełen widokowych wrażeń rejs po północnej części najdłuższej rynny jeziorowej w Polsce (jeziora: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie i Bełdany tworzą połączony akwen rynnowy o długości blisko 38 km), kończący się u podnóża dawnego zamku krzyżackiego w Rynie. Rejs można odbywać w różnych konfiguracjach – z Mikołajek do Rynu i odwrotnie, a także w obie strony z dogodną przerwą na zwiedzanie Rynu.