Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ostre Bardo: cerkiew greckokatolicka

2012-07-17 15:32:07 (ost. akt: 2012-07-17 17:33:41)
Pod ołtarzem widoczna ikona autorstwa Jerzego Nowosielskiego, zmarłego w lutym 2011 roku sławnego polskiego malarza i pisarza ikon.

Pod ołtarzem widoczna ikona autorstwa Jerzego Nowosielskiego, zmarłego w lutym 2011 roku sławnego polskiego malarza i pisarza ikon.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Ostre Bardo leży w powiecie bartoszyckim w gminie Sępopol. W 1947 roku całą wieś zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła". W okolicach Sępopola osiedlono około dwustu ukraińskich rodzin.

Ostre Bardo leży tuż przy samej granicy z Rosją. I nawet mapy Googla mają z nim kłopot. Pokazują mianowicie, że jadąc drogą 512 z Bartoszyc przez Szczurkowo do Ostrego Barda nie dojedziemy. Bo według Googla droga biegnie przez moment po rosyjskiej stronie. W rzeczywistości tą droga da się dojechać do Ostrego Barda.

Pierwsze msze greckokatolickie w miejscowym kościele poewangelickim zaczęto odprawiać w 1957 roku. Oficjalnie greckokatolicką placówkę duszpasterską w Ostrym Bardzie ustanowił 17 października 1958 roku Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Pierwszym duszpasterzem został o. Bazyli Oszczypko, który w 1957 roku powrócił do Polski z zesłania na Syberii.

12 listopada 1991 roku parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła w Sępopolu przekazała grekokatolikom na własność budynek świątyni wraz z placem. Od 2001 roku proboszczem jest ks. Julian Krawiecki. W 2003 roku w kościele wymieniono dach. W latach 2005/2006 postawiono nowy ikonostas autorstwa Grzegorza Pielecha.
Jedna z ikon w cerkwi jest autorstwa Jerzego Nowosielskiego, zmarłego w ubiegłym roku malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Widzimy ją na zdjęciu pod głównym ołtarzem.
W Ostrym Bardzie organizowana jest przez parafię w uroczystość Zesłania Ducha Świętego impreza o charakterze religijno-kulturalnym „Wiejski Piec". Celem jej jest pogłębienie świadomości religijnej i narodowej, poznanie duchowości, tradycji, historii, śpiewu, innych form twórczości

Kościół, w którym mieści się cerkiew zbudowano w XVI w.

Oprac. na podstawie artykułu Lucyny Krawieckiej

Adres parafii:
11-200 Bartoszyce
ul. Poniatowskiego 4A


Zobacz wnętrze cerkwi - zdjęcia z lipca 2012 r.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB