Bratian: Sto beczek wina

2010-07-21 11:51:01 (ost. akt: 2010-07-21 11:55:18)
Tyle zostało z zamku w Bratianie

Tyle zostało z zamku w Bratianie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na północ od granic Nowego Miasta Lubawskiego leży wieś Bratian, natomiast jadąc w kierunku południowym — Kurzętnik. Obie wioski łączy nie tylko droga z Ostródy do Torunia, ale również uroczo meandrująca Drwęca, szczególnie zaś historia. 


W zamierzchłych czasach, zarówno w Kurzętniku jak i Bratianie, istniały potężne zamki. Po bratiańskim, który był rezydencją wójtów i wojewodów, prawie nic już nie pozostało. Na Górze Zamkowej górującej nad Kurzętnikiem można zobaczyć sporo kamiennych murów dawnej warowni należącej do Kapituły Chełmińskiej. 
Bratian i Kurzętnik oddalone są od siebie około 10 kilometrów. Jak mówi stara legenda, dawne zamki łączył także podziemny tunel. Dwaj rycerze — bratiański i kurzętnicki byli braćmi. Pewnego dnia pokłócili się i zaprzysięgli między sobą na wszystkie świętości, że nigdy więcej na tym świecie nie dojdzie do ich wspólnego spotkania. Po upływie wielu lat pogodzili się, ale na przeszkodzie stała przysięga. Zbudowali więc podziemny ganek, w którym się spotykali. 
Do dziś krążą opowieści o miejscu w okolicach Drwęcy, gdzie rozpoczyna się w Bratianie podziemny tunel. Były tam niegdyś ciemne piwnice, w których stało ponad 100 beczek starego wina. Skarbu tego nie udało się jednak nikomu dotąd odnaleźć. 
Dziś Bratian jest zadbaną wsią otoczoną od wschodu ścianą starego, tylickiego lasu. Na miejscu dawnego zamku są zabudowania zabytkowego młyna, a wokół unosi się duch znakomitego rodu Działyńskich, rezydentów warowni. Ich imię otrzymała kilka lat temu miejscowa szkoła. Spośród niewielkich zabudowań Bratiana wyłania się nowoczesna sylwetka kościoła pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego. 
Warto więc zajrzeć do Bratiana, wejść do świątyni, zobaczyć młyn, a być może komuś dopisze szczęście i znajdzie w Bratianie chociażby butelkę zamkowego wina.


Stanisław R. Ulatowski


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy