Apel Rady Miasta w sprawie ekranów, które odcięły miasto od jeziora

2025-04-11 11:30:30(ost. akt: 2025-04-11 11:36:22)

Autor zdjęcia: Paweł Anruszkiewicz/FB

Ekrany akustyczne, które stanęły wzdłuż modernizowanej linii kolejowej w Giżycku i praktycznie zasłoniły widok na jezioro Niegocin oraz plażę miejską, wywołały oburzenie i wielką falę krytyki ze strony giżycczan.
- Inwestycja kolejowa powinna służyć mieszkańcom i miastu, a nie je szpecić. Ekrany powstały jako niezbędne dla ochrony mieszkańców przed hałasem kolei. Ale nie o to chodzi, by przepisy uszczęśliwiały nas na siłę. Przepisy nie uwzględniają tego, że pociągi hałasują kilkanaście minut dziennie, a odcinają miasto od jeziora przez całą dobę - komentuje sprawę burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska. - Moim zdaniem, widok i otwarcie na Niegocin jest bardzo ważne, a do kolei zdążyliśmy się już przez 150 lat przyzwyczaić. Tak przynajmniej czuję to ja i inni urzędnicy, ale będziemy to potwierdzać z mieszkańcami oraz szukać najlepszych rozwiązań w konsultacjach społecznych. - Nie składamy broni i działamy


W programie najbliższej sesji Rady Miasta Giżycka (17 kwietnia 2025 r.) znalazł się projekt apelu Rady Miasta do ministra infrastruktury w sprawie inwestycji kolejowej w Giżycku.

Rada Miasta zwraca się apelem do ministra infrastruktury oraz burmistrza Giżycka o podjęcie pilnych działań zmierzających do usunięcia zamontowanych ekranów akustycznych biegnących wzdłuż torów przy ul. Kolejowej w Giżycku lub zamiany z metalowych na przezroczyste - czytamy w projekcie.

Uzasadnienie apelu:
"Nasze miasto położone jest w malowniczej lokalizacji nad jeziorem Niegocin. To jeden z głównych atutów turystycznych Giżycka. Zastosowane ekrany dźwiękochłonne odcięły nasze miasto od jeziora i całkowicie zasłoniły na nie widok.

Zapewne w jakiejś części pozbawiły miasto jego nadjeziornego charakteru, a mieszkańców tożsamości ściśle związanej z mazurskim krajobrazem i przyczyniło się do rosnących protestów społecznych i wyraźnego sprzeciwu mieszkańców. (...)

Przezroczyste ekrany mogłyby skutecznie pełnić swoją funkcję, a jednocześnie nie zakrywałyby widoków, co przyczyniłoby się do poprawy jakości wrażeń estetycznych mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto. (...)

Pragniemy, aby nasze miasto rozwijało się w sposób zrównoważony z poszanowaniem naturalnego piękna przyrody oraz z myślą o przyszłych pokoleniach."