Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ełk, Stare Juchy: pikniki z historią

2012-08-06 10:20:17 (ost. akt: 2012-08-06 10:30:26)
Zabawy rycerskie podczas pikniku jaćwieskiego w Starych Juchach

Zabawy rycerskie podczas pikniku jaćwieskiego w Starych Juchach

Autor zdjęcia: Agnieszka Czarnecka

W pierwszy weekend sierpnia w Ełku i Starych Juchach można było dobrze się zabawić, a jednocześnie łyknąć nieco wiedzy o historii tych ziem. Kto chciał, mógł przez chwilę poczuć się dawnym Mazurem czy Jaćwingiem.

Bractwa rycerskie, rzemieślnicy i XV-wieczne tańce – to atrakcje I Pikniku Historycznego w Ełku. Na stoiskach można było zobaczyć m.in. rekonstrukcję pracy drukarskiej Gutenberga, spróbować swoich sił w lepieniu z gliny czy czerpania papieru - to wszystko przyciągnęło ełczan na promenadę przy ul. Pułaskiego. Były też prezentacje strojów Słowian, Jaćwingów, Krzyżaków, pokazy walk, pokazy tańca (zespół Gratia Iuvenis) strzelanie z łuku, musztra halabardników i pokaz żonglerki flagami. Zwieńczeniem imprezy była sobotnia (4 sierpnia) wieczorna rekonstrukcja bitwy Krzyżaków z Mazurami.

Tłumy miejscowych, przejezdnych i turystów bawiły się na VI Pikniku Jaćwieskim w Starych Juchach. Impreza trwała dwa dni.
Pierwszego dnia można było obejrzeć pojedynki rycerskie z użyciem różnej broni średniowiecznej, wziąć udział w zabawach plebejskich, takich jak walka na koźle, mały dżon czy walki na korbacze, konkurencjach bojowych: ciskanie sulicą i toporem oraz nauczyć się dworskich tańców. Największą atrakcją była inscenizacja oblężenia grodu jaćwieskiego przez Krzyżaków.
Drugiego dnia pikniku miała miejsce olimpiada wiejska. Sołectwa prezentowały stoiska ze swojskim jadłem i rękodziełem. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły: "Wesoła Trójka", "Sweet Stars" oraz "Świętowiacy" z Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie.
Organizatorzy pikniku: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy oraz Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół wsi Zawady Ełckie "Mukszty". Partnerzy: Urząd Gminy Stare Juchy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach.
Patronat nad VI Piknikiem Jaćwieskim objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB