Będzie łatwiej pływać po cichej wodzie

2025-09-06 09:56:02(ost. akt: 2025-09-06 10:21:17)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Kanał Nidzki łączący Jezioro Nidzkie z Guzianką Wielką pójdzie do remontu. To ważna droga wodna, bo prowadzi nim przez Mikołajki i Giżycko szlak z Rucianego-Nidy do Węgorzewo.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał właśnie umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowę tego liczącego 170 metrów długości kanału

Zakres inwestycji obejmie między innymi rozbiórkę istniejących umocnień brzegowych i wykonanie nowych w technologii stalowej ścianki szczelnej zwieńczonej oczepem żelbetowym, odbudowę główek wejściowych od strony jezior Nidzkiego i Guzianka Wielka, odmulenie koryta kanału oraz podejść dla żeglugi, oraz wykonanie przejścia dla zwierząt. W sumie będzie to kosztować nieco ponad 400 tysięcy złotych. Odnowionym kanałem żeglarze powinni popłynąć w 2028 roku.

Warto wiedzieć, że wspomniana inwestycja jest częścią szerszego projektu rewitalizacji pięciu kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt „Zielona Infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich” zakłada modernizację pięciu kanałów: Popówka, Grajewko, Sztynorcki, Nidzki oraz Jegliński.

Obecnie trwa proces wyłaniania wykonawcy prac remontowych dla Kanału Grajewko. W przypadku Kanału Kisajno - Popówka prowadzone jest postępowanie mające na celu wybór wykonawcy dokumentacji projektowej. Natomiast w przypadku Kanału Jeglińskiego trwa postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej.

Łączna długość modernizowanych umocnień brzegowych wyniesie blisko 6,5 km, a wartość wszystkich prac szacowana jest na ponad 80 mln zł.

Projekt realizowany jest we współpracy Wód Polskich oraz Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i stanowi kontynuację działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa oraz atrakcyjności turystycznej mazurskich szlaków wodnych.

Kanał Nidzki przekopano w 1776 roku w Rucianem . Ma tylko 170 metrów długości i należy do najkrótszych mazurskich kanałów (najkrótszy Kanał Kula ma 110 metrów i łączy Jezioro Jagodne z Jeziorem Bocznym).

— Kanał wązki, zamknięty u góry sklepieniem drzew. Woda płynąca w głębi-cicha, ciemna, tajemnicza. Wśród zieleni leśnej wije się żółtym szlakiem piaszczysta droga. U wylotu prawie kanału zwiesza się lekki most kolejowy-ocieniają go drzewa, a światło przedostając się przez gęste liście nadaje wodom kanału zielonkawą barwę — napisała w 1913 roku Stefania Sempołowska w tekście "Mazury Pruskie".

Kanał Nidzki łączy jeziora Nidzkie i Guzianka. To pierwsze (leży nad nim jest jednym z największych w Polsce. Znajduje się niemal w sercu Puszczy Piskiej, zajmuje obszar ponad 1830 ha i ciągnie się przez ok.18 km.

Pływają tam szczupaki, okonie, węgorze, sum liny czy leszcze. kanałem, Wspomnianymi jeziorami administruje Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach (Zakład Rybacki Ruciane-Nida).

Przy kanale, nad jeziorem Guzianka mieści się port Żeglugi Mazurskiej, której statki pływają po obu jeziorach. Po drugiej stronie znajduje się przystań Żeglugi Pasażerskiej Mikołajki, gdzie zwijają stateczki w tego miasta.

Nad kanałem, niedaleko metalowego mostu kolejowego zachowały siędwie wieże (niewielkie bunkry) karabinów maszynowych z końca XIX wieku. Zbudowano je dla ochrony mostów kolejowego i drogowego.

Po drugiej stronie Rucianego, nad śluzą Guzianka stoi kolejny, 3-kondygnacyjny, bunkier, który swoim kształtem przypomina średniowieczną basztę. Mieści się tam muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Nad Nidzkim.


Wieża karabinów maszynowych została zbudowana w 1900 roku jako jeden z kilkunastu obiektów wchodzących w skład niemieckiego Węzła Obronnego Ruciane-Guzianka. Wykonano ją jako jednolity odlew z betonu. W 1907 roku dobudowano przedsionki z latrynami.Wieża uzbrojona była w cztery karabiny maszynowe Maxim. Jej obsada składała się z 25 żołnierzy.


Ekspozycja obejmuje oryginalne elementy wyposażenia, repliki broni oraz materiały edukacyjne poświęcone historii Węzła Obronnego Ruciane Guzianka. Zwiedzający mogą zapoznać się z architekturą obiektu, funkcjonowaniem załogi, a także realiami życia wojskowego na początku XX wieku.

Muzeum czynne jest w sezonie letnim

oprac. ih