Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Światowy Dzień Turystyki świętowano w Gołdapi

2012-10-05 12:37:06 (ost. akt: 2015-10-05 21:56:12)
Na Pięknej Górze działa jedyny w północno-wschodniej części Polski wyciąg krzesełkowy

Na Pięknej Górze działa jedyny w północno-wschodniej części Polski wyciąg krzesełkowy

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

4 października, a więc tydzień po oficjalnym terminie, odbyły się w Gołdapi wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Gospodarzem było Starostwo Powiatowe w Gołdapi, a na miejsce spotkania wybrano obiekty pod Piękną Górą.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Pod Gołdapią powstała tzw. farma wiatrowa, produkująca energię elektryczną. Zdaniem zwolenników - to trafna inwestycja w odnawialne źródło energii, zdaniem przeciwników - budowle szpecące krajobraz i szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Protest ekologów


Wokół miejsca obrad tuż przed ich rozpoczęciem można było spotkać osoby, rozdające ulotki nawołujące do przyłączenia się do protestu przeciwko budowie farm. Wśród nich był Dariusz Morsztyn, twórca Republiki Ściborskiej w podgołdapskiej gminie Banie Mazurskie. To wyjątkowe miejsce, bez tytoniu, alkoholu, wolne od wulgarnego słownictwa z azylem dla zwierząt, zostało nominowane podczas ubiegłorocznych wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki do krajowego etapu konkursu na najlepszy produkt turystyczny 2011.
Morsztyn przed tegoroczną galą w Gołdapi wystosował list otwarty do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym nawołuje do zmiany miejsca organizacji obchodów Światowego Dnia Turystyki oraz zmiany polityki w sprawie budowy farm wiatrowych. Mimo protestu Morsztyn wziął jednak udział w spotkaniu, przywożąc i prezentując swoje psy oraz makietę człowieka z saniami - Biegnącego Wilka.

Piękna Piękna Góra


Kontrowersyjne farmy wiatrowe nie są jedynym elementem charakterystycznym dla tego miasta. Zdecydowanie największe atuty - to rewelacyjne położenie wśród niskich, ale wyrazistych Wzgórz Szeskich oraz wspaniałe walory klimatyczne. Widoki z Pięknej Góry (można je podziwiać m. in. z obracającej się kawiarni na jej szczycie) po prostu zapierają dech w piersiach. Zimą Piękna Góra jest tętniącym życie ośrodkiem narciarskim. Latem i zimą ściągają do Gołdapi kuracjusze - bo to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko. Całe miasteczko jest pięknie odnowione i utrzymane, na obszernym rynku powstał piękny park. Swoją drogą dziwne te rynki w tej części województwa. Odległe o 30 kilometrów Olecko szczyci się największym rynkiem miejskim w Polsce, a ten w Gołdapi nie jest aż tak wiele mniejszy. Ciekawe, czy ktoś potrafi wyjaśnić ten fenomen.

Lepienie garnków, kręcenie miodu


Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki połączono w tym roku z Wojewódzką Inauguracją Szkolnego Roku Sportowego 2012/2013. Dzieciaki rywalizowały w biegach przełajowych u podnóża Pięknej Góry; były medale i wyróżnienia, była radość zwycięstwa i łzy pokonanych - tak jak w dorosłym sporcie.
Na trawnikach wokół Ośrodka Piękna Góra, który był gospodarzem tegorocznej gali, rozstawiono namioty i stoiska z lokalnym rzemiosłem i żywnością - wypieki, wędliny, sery i pieczywo regionalne. Były pokazy pieczenia sękacza, wikliniarstwa, lepienia garnków na kole garncarskim, rzeźby oraz kręcenia miodu. Wyroby można było kupić na miejscu.

Bez dyskusji


Same obrady natomiast nieco rozczarowały. Niewątpliwie interesujący był wykład prof. Janusza Gołaszewskiego z Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którego mottem było: „Turystyka i energia odnawialna są z natury lokalne – od nas zależy, czy będzie to koegzystencja czy interakcja” - ale to praktycznie był koniec części merytorycznej.
Potem tradycyjnie wręczono odznaki i medale, zaprezentowano produkty nominowane do krajowego etapu konkursu Na najlepszy produkt turystyczny 2012. Certyfikaty wręczali prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jarosław Klimczak i dyrektor biura W-M ROT Elżbieta Zawadzka. Otrzymali je:
• Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kudypy
za Leśne Arboretum Warmii i Mazur;
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
za „umiejętne i aktywne popularyzowanie wśród turystów dziedzictwa kulturowego dawnych oraz współczesnych mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego”;
Województwo Warmińsko-Mazurskie
za „Kulinarne imprezy regionalne czyli Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury, Powiśle”..

Nagrody i odznaczenia:
Odznaki "Za zasługi dla turystyki":
Alicja Opalińska, Włodzimierz Michał Brodiuk, Maciej Grzemski, Marian Drabiński, Ewa Jadwiga Włodkowska, Halina Herman, Jarosław Sroka, Marek Karaszewski, Marian Jurak, Jadwiga Jolanta Mienicka, Zenon Czesław Urbaniak, Barbara Waśkowska, Radosław Tomasz Wiśniewski, Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania, Nadleśnictwo Jedwabno, Fundacja Puszczy Rominckiej, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga“, Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej, Justyna Charkiewicz

Nagrody starosty gołdapskiego "Romincki Ryś"
Ryszard Dutkiewicz, Andrzej Krajewski, Anna Naruszewicz, Aleksandra Ratasiewicz


Organizatorem gali był Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, współorganizatorami Warmińsko - Mazurski Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi oraz Gołdapski Szkolny Związek Sportowy.
Adam Bartnikowski

Od autora:
Nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że czegoś wyraźnie zabrakło podczas pięknej skądinąd gali w Gołdapi. Zabrakło mianowicie żywej dyskusji wokół bardzo kontrowersyjnej, wzbudzającej wiele emocji koncepcji rozwoju energetyki odnawialnej w oparciu o budowę farm wiatrowych. Kiedy zobaczyłem Dariusza Morsztyna i kilka innych osób, rozdających ulotki nawołujące do sprzeciwu wobec farm wiatrowych, byłem przekonany, że podczas spotkania będziemy świadkami gorącej dyskusji, ścierających się poglądów za i przeciw. Nic takiego nie nastąpiło; po arcyciekawym wykładzie profesora Gołaszewskiego nastąpiło płynne przejście do następnych punktów programu, czyli odznaczeń i wyróżnień. Chwała wyróżnionym, ale szkoda utraconej szansy rozgrzania atmosfery i wyprowadzenia być może konstruktywnych wniosków. Pytałem później Dariusza Morsztyna, który był na sali obrad, o przyczynę tego zaniechania.
- Nie było w programie spotkania punktu "dyskusja" - powiedział mi pan Dariusz. - Nie chciałem prowokować i robić dodatkowego zamieszania, nasz protest miał mieć jak najbardziej pokojowy charakter. Zapraszam za miesiąc na spotkanie do Gołdapi - wtedy na pewno będzie dyskusja.


Inna galeria zdjęć


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek Kitka #837586 | 81.219.*.* 5 paź 2012 12:49

    Słoma to odpowiedni wygląd do nazwiska. Wygląda jak pezetpeerowski sekretarz z powiatu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz