Nazwa mazurskiej wsi Piecki wcale nie pochodzi od pieca, ale od staropolskiej formy imienia Piotr. Pierwszym właścicielem był właśnie Piotr (Piecio) z Muszak.
Obszar gminy zasiedlony został w XIV wieku przez osadników z Mazowsza, dzisiejszej Białorusi, Litwy i różnych stron Niemiec. W późniejszym okresie ludności niemiecka prawie całkowicie się spolonizowała. Po niszczącym najeździe Tatarów w 1656 r. obszary te ponownie zaludniły się osadnikami z Mazowsza. Okolice te nazywano w XVII i XVIII wieku starostwami polskimi lub też Polskimi Prusami. Polszczyzna poczęła ustępować przed językiem niemieckim począwszy od końca XVIII wieku i przez cały XIX wiek.
Piecki, podobnie jak cały obszar Mazur wytworzyły charakterystyczną dla Mazurów kulturę. Świadczą o tym liczne pozostałości po życiu codziennym, kulturze i obyczajach tych ziem.
Piecki to obecnie gmina w powiecie Mrągowo, słynąca głównie z przebiegającego tędy szlaku kajakowego rzeki Krutyni - jednego z najpiękniejszych w Polsce.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Gość #844956 | 88.156.*.* 11 paź 2012 21:35
Szkoda, że i do tego kącika (mój ulubiony w GO) wleźli głupiomądrzy... Profesorowi Bralczyk, Miodek i ja ;) robimy błędy. Czy wy przypadkiem nie jesteście zwolnieni z pracy w GO? Idźcie sobie stąd!
! odpowiedz na ten komentarz
kornik #844059 | 213.73.*.* 11 paź 2012 07:31
chyba Ulrich a nie Urlik niedouczone pismaki
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)