Piecki: mazurska chata z 1846 roku

2012-10-10 11:50:52 (ost. akt: 2012-10-11 17:10:41)
Piecki: mazurska chata z 1846 roku

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Nazwa mazurskiej wsi Piecki wcale nie pochodzi od pieca, ale od staropolskiej formy imienia Piotr. Pierwszym właścicielem był właśnie Piotr (Piecio) z Muszak.

Prawdopodobnie wieś powstała w 1401 roku, kiedy to komtur bałdzki Urlich von Jungingen (znany jako wielki mistrz zakonu krzyżackiego poległy pod Grunwaldem), nadał tu ziemie Pieciowi z Muszak i Jakuszowi z Radomina. Było to 60 włók boru nad jeziorem Madelbern (Nadajno, obecnie są tam łąki) na prawie chełmińskim. Piecio otrzymał 45 włók, a Jakusz 15 włók z obowiązkiem jednej służby zbrojnej od każdych 15 włók. Nazwa wsi wywodzi się więc nie od „pieca”, lecz od imienia Piecio, to jest Piotr.
Obszar gminy zasiedlony został w XIV wieku przez osadników z Mazowsza, dzisiejszej Białorusi, Litwy i różnych stron Niemiec. W późniejszym okresie ludności niemiecka prawie całkowicie się spolonizowała. Po niszczącym najeździe Tatarów w 1656 r. obszary te ponownie zaludniły się osadnikami z Mazowsza. Okolice te nazywano w XVII i XVIII wieku starostwami polskimi lub też Polskimi Prusami. Polszczyzna poczęła ustępować przed językiem niemieckim począwszy od końca XVIII wieku i przez cały XIX wiek.
Piecki, podobnie jak cały obszar Mazur wytworzyły charakterystyczną dla Mazurów kulturę. Świadczą o tym liczne pozostałości po życiu codziennym, kulturze i obyczajach tych ziem.
Piecki to obecnie gmina w powiecie Mrągowo, słynąca głównie z przebiegającego tędy szlaku kajakowego rzeki Krutyni - jednego z najpiękniejszych w Polsce.

Pośrodku wsi, naprzeciwko punku Informacji Turystycznej, stoi na starych fundamentach pięknie utrzymana stara, mazurska chata z 1846 roku. Obok chaty gospodarze postawili kapliczkę podobną do kapliczki w Świętej Lipce. To jeden z dwóch zabytków w tej wsi (drugim jest leśniczówka Sosnówka).


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Chata mazurska z 1846 roku w Pieckach

    Chata mazurska z 1846 roku...

    Chata stoi na północno-zachodnim krańcu wsi, naprzeciwko punktu Informacji Turystycznej. Jest pięknie...

  • Szlak Krutyni

  • Wągiel

    Jezioro Wągiel

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z trzema wyspami w części południowej, w tym jednej bardzo małej; brzegach wysokich,...

  • Wągiel Mały

    Jezioro Wągiel Mały

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gość #844956 | 88.156.*.* 11 paź 2012 21:35

    Szkoda, że i do tego kącika (mój ulubiony w GO) wleźli głupiomądrzy... Profesorowi Bralczyk, Miodek i ja ;) robimy błędy. Czy wy przypadkiem nie jesteście zwolnieni z pracy w GO? Idźcie sobie stąd!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kornik #844059 | 213.73.*.* 11 paź 2012 07:31

    chyba Ulrich a nie Urlik niedouczone pismaki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Polecamy