Jeziorko: Półtora tysiąca lat historii Galindów

2011-02-18 06:00:00 (ost. akt: 2013-07-26 11:08:34)
Zamkowa Góra w Jeziorku (gmina Ryn) — niegdyś mieszkali tu Galindowie

Zamkowa Góra w Jeziorku (gmina Ryn) — niegdyś mieszkali tu Galindowie

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Pruskie grodziska, a raczej pozostałości po nich, to trwały element mazurskiego krajobrazu. Na Pojezierzu Mazurskim doliczono się ich około 600. W okolicach Giżycka wczesnośredniowiecznych grodzisk jest prawie 20.

Najpiękniejsze i zarazem najbardziej charakterystyczne znajduje się w Jeziorku (gmina Ryn). "Zwiedzanie Zamkowej Góry" w Jeziorku jest jak spotkanie z piękną, zmysłową kobietą: trzeba ją najpierw podziwiać z dalszej odległości, a potem zdobyć'' — tak o spotkaniu z grodziskiem w Jeziorku napisał Robert Klimek z Towarzystwa ,,Pruthenia''.

Rzeczywiście monumentalne wzgórze robi wrażenia, szczególnie z większej odległości, z której widać wyraźnie całe założenie galindzkiego grodu. Trafić w to miejsce jest łatwo. Grodzisko jest położone około 900 metrów na południowy-wschód od wsi Jeziorko.

Można też dotrzeć ze wsi Skop. Wystarczy skręcić w polną drogę, prowadzącą na północ (zielony szlak rowerowy). Droga nie jest najlepsza, ale przejezdna, chociaż pod same wzgórze nie da się dojechać. Auto trzeba zostawić i około 300 metrów przejść pieszo. Wówczas ukaże się nam widok niezwykły. Spośród pół uprawnych wybija się wzgórze o kształtach noszących wyraźne ślady ludzkich rąk. Żeby je w pełni ocenić, należy przejść dalej na północ, na sąsiednie pagórki, z których roztacza się widok na nieco niżej położony gród.

Miejsce to przez miejscową ludność nazywane jest Zamkową Górą lub Kapeluszem. Od wielu stuleci jest już nieużytkowane, podobnie jak pozostałe grodziska na terenie Mazur. Prowadzone badania archeologiczne (w ostatnich latach przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego) pokazują, że zamieszkałe było w epoce żelaza i wczesnego średniowiecza. Pełniło rolę refugium dla osad znajdujących się w sąsiedztwie. W razie zagrożenia, a tych w tamtej epoce nie brakowało, dawało ono schronienie przed wrogiem. Niewykluczone, że Prusowie bronili się tutaj przed Krzyżakami podbijającymi te ziemie w XIII wieku.

Galindowie, czyli jedno z pruskich plemion, zamieszkiwali dzisiejsze Mazury przez półtora tysiąca lat zanim ulegli krzyżackiej potędze. Do budowy grodziska wykorzystano naturalne wzniesienie (ok. 25 m). Na górze jest usypany kamienno- ziemny wał, na którym niegdyś zbudowana była drewniana palisada. Po tej konstrukcji nie ma dziś śladu. Obniżenie po wschodniej stronie wzgórza świadczy, że tu znajdował się wjazd. Majdan grodziska ma wymiary 40 x 70 metrów. Tutaj toczyło się życie broniącej się załogi. Po dawnych mieszkańcach przy odrobinie szczęścia można jeszcze dziś w ziemi znaleźć niewielkie fragmenty glinianych naczyń.



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Grodzisko pruskie w Jeziorku

    Grodzisko pruskie w Jeziorku

    Pruskie grodziska, a raczej pozostałości po nich, to trwały element mazurskiego krajobrazu. Na Pojezierzu...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Krzyż św. Brunona w Giżycku

    Krzyż św. Brunona w Giżycku

    Krzyż postawiono w 1910 roku na wzgórzu nad Niegocinem na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Brunona. W...

  • Most obrotowy w Giżycku

    Most obrotowy w Giżycku

    Most obrotowy na Kanale Łuczańskim zbudowano w 1899 roku. Waży 100 ton. Obraca go jeden człowiek. Ma...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy