W góry na Mazury, czyli sezon narciarski za pasem

2012-10-24 11:08:33 (ost. akt: 2012-10-24 12:27:28)
Widok z Pięknej Góry na ośrodek u jej stóp

Widok z Pięknej Góry na ośrodek u jej stóp

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Wiem, że to głupio wygląda - dopiero co pożegnaliśmy lato, a ja tu wyjeżdżam z nartami. Ani się jednak obejrzymy, jak spadnie pierwszy śnieg, potem drugi i trzeci - no i zrobi nam się zima na Mazurach.

A jak zima - to narty, sanki i całe to "białe szaleństwo". Będę się upierał, że po narciarską przygodę wcale nie musimy jechać w Alpy czy nawet do Zakopanego. Bliżej, taniej, przyjemniej u nas, na Mazurach.
No jasne, że nasze pagórki nie zapewnią ekstremalnych doznań, dostępnych na alpejskich lodowcach. Umówmy się jednak: ilu jest takich wytrawnych narciarzy, potrzebujących co najmniej zjazdu z Kasprowego? To tak jak z żeglarstwem: nieliczni opłynęli Przylądek Horn (wśród nich mój przyjaciel Jarek Nowacki z Olsztyna - i to aż dwukrotnie), ale żeglarstwo w swojej masie to przede wszystkim Wielkie Jeziora Mazurskie i coraz bardziej doceniany Jeziorak.
Wróćmy jednak do narciarstwa. Moim zdaniem najpiękniejszy, najlepiej położony i wyposażony ośrodek narciarski na Mazurach jest w Gołdapi. Mamy tam naturalne wzniesienie Wzgórz Szeskich, zwane Piękną Górą (272 m n.p.m.), która do takiego właśnie popularnego narciarstwa nadaje się idealnie.
Do ośrodka łatwo trafić, jest położony ok. 2 kilometry za miastem przy drodze na Węgorzewo. Jeżeli będziemy jechać od strony Gołdapi, zobaczymy górę i ośrodek po lewej stronie.

Jest to jedyny ośrodek w północnej Polsce z wyciągiem krzesełkowym. Na początku października, jako gość wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki, miałem okazję przejechać się tym wyciągiem na górę i w dół. Co zobaczyłem - pokazuję w galerii poniżej.

Trzy główne trasy tworzą tzw. "Ski arene". Są to:
- Trasa czerwona o długości 350 m przy wyciągu orczykowym (przepustowość 600 osób na godzinę)
- Trasa niebieska o długości 650 m przy wyciągu orczykowym (przepustowość 600 osób na godzinę - na tej trasie przygotowany jest snowpark)
- Trasa zjazdowa o długości 750 m przy wyciągu krzesełkowym.
Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane.

Są też dwie trasy dla początkujących po 200 m każda z wyciągiem zwanym wyrwirączką.
Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje także tor saneczkowy o długości 1200 m. Jest to jedyny profesjonalny tor saneczkowy w tej części Polski.

Warto wiedzieć, że w Gołdapi ma swoją siedzibę Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Sportów Saneczkowych, którego prezesem jest oczywiście gołdapianin - Mariusz Matławski. To jedyna wojewódzka organizacja sportowa w Warmińsko-Mazurskiem, działająca poza siedzibą województwa Olsztynem.
Tak na marginesie warto wspomnieć, że w sierpniu 2012 roku odwiedzili Gołdap Josef Fendt - prezydent Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) oraz Christoph Schweiger - dyrektor wykonawczy FIL. Tematem spotkania była ewentualna budowa nowoczesnego toru saneczkowego z plastikową nawierzchnią.

Sezon na stokach może być ciekawy także dla kibiców narciarstwa. Przewidziano wiele imprez, między innymi:
• Zawody o Puchar Zajazdu Piękna Góra,
• Zawody o Puchar Dyrektora OSiR-u w Gołdapi,
• Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur,
• Family Cup,
• Międzynarodowe Zawody w Snowboardzie,
• Zjazd na Byle Czym - zakończenie sezonu.
Nie ma jeszcze cennika za korzystanie z wyciągów na sezon 2012/2013. Ma być udostępniony w grudniu 2012.
Adam Bartnikowski



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kazik #859512 | 89.74.*.* 24 paź 2012 15:40

    Ja jeżdżę do Mrągowa na stok. Po prostu mam zdecydowanie bliżej ze Szczytna tam, niż do Gołdapi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy