Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jeziorak: jezioro szesnastu wysp

2010-10-01 18:00:00 (ost. akt: 2011-12-15 21:34:50)
Jezioro 16 wysp

Jezioro 16 wysp

Autor zdjęcia: wu-ka

Jedno z największych rynnowych jezior w Polsce z szesnastoma wyspami. Raj dla wędkarzy i miejsce warte odwiedzenia.

Jeziorak to jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Iławskim. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. W dokumentach z 1304 r. jest wymieniany pod nazwą Geyserich, a w 1346 roku Geyzerich. Nazwa wywodzi się z języka pruskiego od słowa geeysa — czapla. Pierwotna nazwa brzmiałaby więc Jezioro Czapli. Jedna z wysp jeziora zachowała nazwę Czaplak.

Brzeg jeziora charakteryzuje się dużą liczbą zatok i półwyspów. Leży na nim 16 wysp, największa to Wielka Żuława - największa śródlądowa wyspa w Polsce.

Żeglarze twierdzą, że wieją tu szczególnie pomyślne wiatry. Przed laty zakochał się w tej krainie przybysz z Łodzi, pisarz Zbigniew Nienacki, autor znanej serii książek przygodowych o Panu Samochodziku. Kupił dom na północnym brzegu jeziora w Jerzwałdzie. Właśnie w Jerzwałdzie, gdzie Nienacki osadził akcję powieści "Raz w roku w Skiroławkach”, mieści się siedziba Parku Krajobrazowego Ziemi Iławskiej i Wzgórz Dylewskich.

Tutejsze wody to również raj dla wędkarzy. Można tu złowić m.in. sandacza, suma, szczupaka, węgorza. Brzegi i wyspy to także miejsce gniazdowania wielu gatunków ptaków. Żyje tu bielik, rybołów, kaczki, perkozy, bąki, bączki, trzcinniczki, łyski, błotniaki stawowe, kormorany, czaple. Jest też w Jezioraku unikatowa roślinność.

Miejscowości położone nad Jeziorakiem: Iława, Jeziorno, Kiemiany, Nowe Chmielówko, Siemiany, Szałkowo.
wu-ka
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

    Park Krajobrazowy Pojezierza...

    Mało ludzi, dużo zwierząt. Tak jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Park ma 20 tysięcy...

  • Jeziorak

    Jezioro Jeziorak

    Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB