Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kapliczka w Niedźwiedziu – najmłodsza na Warmii

2012-12-15 18:35:02 (ost. akt: 2012-12-15 18:53:28)
Kapliczka w Niedźwiedziu – najmłodsza na Warmii

Autor zdjęcia: Ks. dr Bernard Gonska SJ

Parafia Ramsowo w gm. Barczewo na Warmii może poszczycić się niezwykłą osobliwością. To tutaj jest najstarsza i najmłodsza kapliczka na Warmii. Ta najstarsza ma dokładnie 411 lat, ta najmłodsza – dopiero rok.

Najstarsza kapliczka warmińska pochodzi z 1601 roku, znajduje się we wsi Dobrąg, która leży na terenie parafii Ramsowo w gminie Barczewo. Natomiast najnowsza warmińska kapliczka powstała w 2011 roku w Niedźwiedziu, także w parafii p.w. Św. Andrzeja Apostoła i Św. Rocha w Ramsowie.

Niedźwiedź to niewielka wioska, licząca ok. 140 mieszkańców. Najstarsi parafianie nie przypominają sobie, aby na terenie tej dawnej PGR-owskiej miejscowości był kiedykolwiek ustawiony jakiś krzyż przydrożny czy kapliczka. Po rozwiązaniu PGR-u nowi właściciele oraz mieszkańcy szybko zauważyli ten brak. Postanowiono więc, że w ich wiosce byłoby rzeczą chwalebną, aby postawić w niej kapliczkę na wzór warmiński. Warto wspomnieć w tym miejscu, że na Warmii jest obecnie - według różnych źródeł - od 1000 do 1600 kapliczek. W samym Barczewie stoi druga najstarsza kapliczka w gminie z 1607 roku.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu Państwa Eleonory i Mariana Mańkowskich, obecnym zarządcom Stowarzyszenia Rolniczo-Kulturalno-Oświatowego “TELEINFO” w Niedźwiedziu 2011 roku wybudowano najnowszą kapliczkę na Warmii. Poświęcenie jej odbyło się w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 2011 roku o godzinie 17.00. W uroczystości – oprócz mieszkańców Niedźwiedzia i nielicznych mieszkańców Ramsowa – wzięli udział kapłani: ks. Janusz Rybczyński – proboszcz z Wilkowa k/Kętrzyna, ks dr Cezary Opalach – wykładowca psychologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, ks. Zbigniew Snarski – proboszcz Ramsowa oraz O. Bernard Gonska SJ, jezuita ze Szczecina, który pochodzi z ramsowskiej parafii.
Uroczystość poprzedziło wystąpienie fundatorów kapliczki. Pani Eleonora Mańkowska przedstawiła krótką historię powstania tej inicjatywy oraz wytłumaczyła, dlaczego w kapliczce umieszczony został obraz Matki Bożej Piekarskiej, która w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich nazywana jest Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Obraz pozostawili poprzedni zarządcy w Niedźwiedziu, Państwo Stefania i Mirosław Taterowie, którzy pochodzili ze Śląska i żywili wielką pobożność do Matki Bożej Piekarskiej. Natomiast Państwo Mańkowscy podjęli inicjatywę swoich poprzedników i wybudowali obecną kapliczkę, umieszczając w niej właśnie ten obraz.

Po odśpiewaniu pieśni maryjnych ks. Janusz Rybczyński odmówił wraz z wiernymi Litanię Loretańską i modlitwę “Pod Twoją obronę”. Następnie ks. dr Cezary Opalach w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie krzyży i kapliczek dla pobożności miejscowej ludności. “Krzyż czy kapliczka z wizerunkiem Chrystusa, Matki Najświętszej czy figurką świętych – wspomniał ks. Rybczyński - zawsze dawały mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz przypominały o wartościach odwiecznych i odnosiły do Boga. Przy nich gromadzili się od wieków mieszkańcy, aby wypraszać u Boga potrzebne łaski dla siebie, swoich rodzin czy całej społeczności. Na Warmii krzyż czy kapliczka miały również wielkie znaczenie religijne i patriotyczne. Kiedy w XIX wieku szalała na terenie Warmii walka z polskością i Kościołem (Kulturkampf) sama Matka Najświętsza objawiając się w Gietrzwałdzie zachęcała – po polsku – do stawiania krzyży i kapliczek na znak wierności ludu warmińskiego Bogu, Ewangelii i Kościołowi Katolickiemu”. Życzył mieszkańcom Niedźwiedzia, aby jak najczęściej gromadzili się przy tej kapliczce na wspólną modlitwę, szczególnie pamiętając o tym w miesiącach maryjnych (maj i październik) oraz z okazji ważniejszych rocznic czy uroczystości religijnych, aby z tego miejsca spływały na nich łaski, których Bóg nikomu nie szczędzi, jeśli tylko człowiek o nie Go prosi.

Następnie ks. Opalach uroczyście odczytał modlitwę poświęcenia nowej kapliczki. Kulminacyjnym punktem wspólnej modlitwy był moment pokropienia kapliczki wodą święconą, którego dokonał ks. Zbigniew Snarski, miejscowy proboszcz. Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem kapłańskim oraz odśpiewaniem pieśni maryjnych w wykonaniu chóru z ramsowskiego kościoła wraz z zebranymi wiernymi.

Kapliczka została zbudowana z cegły, zwieńczona spadzistym daszkiem, na szczycie którego umieszczono krzyż. Trzy ściany zostały oszklone, natomiast wewnątrz na głównej ścianie północnej umieszczono obraz Matki Bożej Piekarskiej oraz stojącą przed nim figurkę Matki Bożej Niepokalanej. W przyszłości kapliczka ma zostać wewnątrz podświetlona. Wokół kapliczki znajduje się misternie wykonana posadzka z kamienia, a całość otoczona została delikatnym drewnianym płotkiem. Dla potomnych wewnątrz kapliczki w górnym lewym rogu umieszczono niewielką tabliczkę z napisem: “Kapliczka warmińska ku czci Matki Bożej. Wybudowana w lipcu 2011 roku. Fundatorzy: Eleonora i Marian Mańkowscy. Wykonawcy: Waldemar Galski, Józef Czarny, Bronisław Schirsching. Darczyńcy: Stefania i Mirosław Tatera, Teresa i Mirosław Puczel. Poświęcenia kapliczki dokonał ks. Zbigniew Snarski w dniu 15 sierpnia 2011 r.”.
O. Bernard Gonska SJ


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. młody #1521015 | 178.36.*.* 25 paź 2014 22:05

  trochę piwa poszło przy jej powstaniu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo Pani Elu i Panie Marianie #921069 | 213.184.*.* 17 gru 2012 10:10

  Super. Piekna. Takich Ludzi i takich akcji nam potrzeba. Teresa M - drób

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. algreg #920153 | 83.11.*.* 16 gru 2012 09:09

  no i powstała kolejna budowla projektowana przez proboszcza ze szwagrem i tak to wygląda.A ztrudnić architekta i historyka sztuki to kasy szkoda.Tyle pięknych wzorów jest na całej Warmii.Oczywiście nie myslę o nowych szkaradnych w 99% kościołach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mazur #919846 | 79.124.*.* 15 gru 2012 19:39

  nie od dzisiaj wiadomo , że duża część Polaków woli inwestować w zabobony niż w wiedzę która by pozwoliła wyjść z wierzenia w te zabobony i poprawić swoje położenie ekonomiczne

  ! - + odpowiedz na ten komentarz