Będzie łatwiej o paszport

2013-01-03 11:56:22(ost. akt: 2013-01-03 12:32:27)

Autor zdjęcia: wm.pl

Od 17 stycznia 2013 r., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu nie będzie trzeba jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będzie można go złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju.
Zmiana na pewno ucieszy przede wszystkim studentów, którzy studiują daleko od swojego miejsca stałego zameldowania. Dotychczas było tak, że np. pochodzący z Olsztyna student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie musiał pofatygować się do rodzinnego miasta dwa raz: najpierw aby złożyć wniosek paszportowy, później zaś - aby odebrać gotowy dokument. W obu przypadkach niezbędne było osobiste stawiennictwo.
Od 17 stycznia ten sam student może składać wniosek paszportowy w odpowiednim urzędzie w Krakowie, tam też będzie mógł dokument odebrać.

Obecnie dokumenty paszportowe wydawane są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.

Nowością jest możliwość ubiegania się o paszport tymczasowy przez osobę, która potrzebuje go w nagłych przypadkach związanych ze swoją pracą (na przykład nieplanowana wcześniej podróż służbowa). Teraz o taki paszport mogą ubiegać się jedynie osoby, które utraciły dokument paszportowy podczas podróży lub w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.

Powyższe zmiany dotyczą osób, których sprawy paszportowe zostaną wszczęte po wejściu w życie nowych regulacji. W stosunku do osób, które złożą wnioski o wydanie paszportu, bądź paszportu tymczasowego oraz są w trakcie innych postępowań, dotyczących kwestii paszportowych (odmowy wydania dokumentu, czy unieważnienia dokumentu), obowiązują przepisy dotychczasowe.

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tata #943101 | 88.156.*.* 7 sty 2013 19:06

    Do poprzednika: moja córka jest zameldowana w Olsztynie, a mieszka i studiuje w Krakowie. Skończyła jej się ważność paszportu. Żeby wyrobić nowy, najpierw musiała przyjechać do Olsztyna (ponad 500 kilometrów), żeby złożyć wniosek o paszport, za dwa czy trzy tygodnie musiała przyjechać ponownie, żeby osobiście odebrać dokument. Straciła 4 dni, nie licząc kosztów. Teraz będzie to mogła załatwić w Krakowie. Takich ludzie są tysiące, więc nie chrzań mi tutaj, że nikomu nie będzie łatwiej. Z Kętrzyna do Giżycka masz raptem chyba z 30 kilometrów - to chyba nie to samo, co te 500 mojej córki. Nie wiem, gdzie pracujesz, ale jeżeli masz fajnego szefa, to sobie załatwisz na ten wyjazd dwie godziny wolnego - najwyżej odpracujesz. Takim jak Ty nigdy nie dogodzisz. Brawa dla redakcji za informację i fajny, trafiony tytuł.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Konsek #942987 | 164.127.*.* 7 sty 2013 17:47

    Będzie łatwiej o paszport. Co za bezsensowny tytuł. Komu będzie łatwiej? Dla mnie? Bzdura! Muszę wziąć dwa dni urlopu na załatwienie paszportu. Pierwszy na wyjazd z Kętrzyna do Giżycka lub Olsztyna w celu złożenia wniosku, drugi na jego odbiór. Jakie to łatwiej? Bzdety i tyle.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Pan K #942469 | 83.25.*.* 7 sty 2013 09:20

    No nie wiem, nie wiem. Ale wiem co robi PO, PIS i SLD w powiecie.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. z neta, skopiuj, wklej dalej #942156 | 79.162.*.* 6 sty 2013 21:17

    Dwa do trzech milionów wyemigrowanych za chlebem, młodych, zdolnych, pracowitych i odważnych. Tam rodzą dzieci, które nie mają naimię Staś czy Jaś, a Ethan, albo Mike. Oni nie wrócą, niczego w tym kraju nie wybudują, nie kupią chleba, mąki butów, choinki, działki, domu, samochodu, mebli i miliona innych rzeczy. Nie zapłacą tutaj podatków. Ich dzieci nie pójdą do szkoły tu w Polsce. Ukończą zagraniczne uniwersytety i będą Anglikami, Irlandczykami, Niemcami, Norwegami z polskim pochodzeniem .... Tak kochani i nie da się tej prawdy niczym przykryć. Nie da się zmienić tego dokładaniem plusów, przez służbowych troli do komentarzy protuskowych, a jak się przejrzy pierwszych kilka stron to takie właśnie figurują. Panowie, Gierek też w DTV pokazywał jak to jesteśmy siódmą potęgą świata. Żal mi Polski, żal mi tych Emigrantów skazanych przez rodzimych polityków na tułacze życie na obczyźnie. Żal tym bardziej, że ta ziemia mogła dać im to wszystko, czego szukają sprzątając cudze kąty. Bo to kraj miodem i mlekiem płynący, kraj piękny i bogaty, tylko z obrożą na szyi,obrożą założoną przez sprzedajne indywidua, które sprzedałyby Matkę, za parę Euro i stołek w Brukseli. Z kagańcem miliona darmozjadów za urzędniczymi biurkami, mordującymi i utrudniającymi każdą inicjatywę. Sądy na telefon, Nepotyzm, Kolesiostwo na każdym szczeblu, niewyobrażalna wprost Korupcja i zero odpowiedzialności za cokolwiek. To jest ta Polska, Polska PO Pisu PSL SLD i całej magdalenkowej hałastry. Milony przepisów, danin, podatków,kar, formularzy,mandatów. Wszyscy Oni żerują na naszej pracy. Larwy pasione naszą krwawicą. Zadusić to jak wszę! Bo jak nie, to zajadą nas jak stare chabety, a jak nic już nie da się wycisnąć to zrobią nawóz. Marzę jednak, że kiedyś poniosą karę, a nasi rodacy, nasi bracia i siostry wrócą do kraju, nie dlatego , że będą zmuszeni, ale dlatego, że Polska to będzie ich ukochana Ojczyzna, która jest im dobrą Matką.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  5. Baska #941777 | 6 sty 2013 15:54

    Po rozum do glowy - napisales(as) swietnie, podpowiem ci tylko ci ktorzy przewaznie biegaja do Lidl, badz Kaufland sa przypuszczalnie Niemcy (maja niemieckie obywatelstwa i nie chca sie tylko do tego przyznac). Ich stac na wszystko.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)