Piecki: kościół Matki Bożej Różańcowej

2013-01-08 12:15:52 (ost. akt: 2013-06-30 14:21:25)
Piecki: kościół Matki Bożej Różańcowej

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Piecki przed II wojną światową należały do parafii ewangelickiej w Nawiadach. Początkowo znajdowała się tam kaplica. Kościół ewangelicki zbudowano w 1934 roku. Od 1945 roku jest kościołem katolickim pw. Matki Bożej Różańcowej.

Piecki powstały w 1401 roku. Nazwa wsi wywodzi się od imienia „Piecio” czyli Piotr. Powstanie parafii w Pieckach szacuje się dopiero na początek wieku XX, wcześniej aż do 1934 r. Piecki należały do parafii w Nawiadach. Jednak ze względu na zwiększającą się liczbę mieszkańców ks. Gustaw Will, proboszcz z Nawiad, otworzył tu kaplicę dojazdową w 1912 r. Nabożeństwa w każdą niedzielę i święta prowadził diakon, który przyjeżdżał z Nawiad. Pod koniec lat dwudziestych XX w. podjęto decyzję, że nie w Dłużcu, ale właśnie w Pieckach zostanie wybudowana nowa kaplica.
Pierwszy szkic budowy kościoła został wykonany 27 stycznia 1927 r.
W 1933 r. rozpoczęto budowę świątyni. Uroczyste jej poświęcenie odbyło się 23 września 1934 r.

Miejsc siedzących w świątyni było około 250, a na wieży znajdowały się 3 dzwony. Do 1945 r. Piecki figurowały, jako parafia wyznania ewangelickiego.

Początki parafii rzymskokatolickiej


Piecki otrzymały tytuł parafii rzymskokatolickiej 6 lipca 1946 r. Kościół w Pieckach był jedyną świątynią rzymskokatolicką w południowej części starostwa mrągowskiego, która służyła ludziom tego wyznania. Pierwszym proboszczem był ks. Józef Chomski, który przybył na Warmię i Mazury w kwietniu 1946 r. z Holszan (Wileńszczyzna). Ks. J. Chomski zamieszkał na plebanii w Mrągowie. Przez pierwsze miesiące dojeżdżał do Mikołajek do kaplicy, gdzie w każdą niedzielę odprawiał msze św. Kiedyś, wracając z Nawiad ze mszy św. niedzielnej, zajechał do sołtysa w Pieckach i przedstawił mu możliwość przybycia księdza do Piecek na stałe. Ale by tak się stało, podpowiedział, by delegacja z Piecek udała się do pastora do Ukty i poprosiła o przekazanie kościoła w Pieckach katolikom.

Ty mi kościół, ja tobie wieprzka


Ks. Dudziak, proboszcz z Mrągowa, tak to wspomina: „Delegacja z Piecek pojechała do pastora i ten przyjął ich, lecz na ich prośbę o kościół odpowiedział, że muszę ja do niego pojechać. Cóż było robić? Poprosiłem o podwodę i pojechałem. Pastor Szendel przyjął mnie grzecznie, [...] po rozmowie powiedział na zakończenie, że przyjedzie do mnie na plebanię i tam załatwimy sprawę".
Na drugi dzień ks. Szendel przyjechał do ks. Dudziaka. Tam poznał ks. Chomskiego i odbył z nim długą rozmowę, w czasie której wyraził zgodę na przekazanie kościoła w Pieckach. Pastor przekazał na piśmie kościół w Pieckach katolikom. Ks. Chomski za ten gest pastora sprezentował mu wieprzka, jednego z tych, które przywiózł z Holszan, a także obiecał dać pieniądze na konia z UNRR-y, jeśli komisja mu go przyzna. Ks. Chomski zamieszkał w Pieckach 4 lipca 1946 r.

Trudne początki


Po śmierci ks. J. Chomskiego w 1966 r., jego następcą został ks. Zbigniew Wieczorkowski, a od 1968 r. ks. Jan Magdziarz. Parafia obejmowała swoim zasięgiem dość spory obszar, należało do niej kilkadziesiąt miejscowości: Piecki, Babięta, Krawno, Nowy Zyzdrój, Prusinowo, Wólka Prusinowska, Nowe Kiełbonki, Zyzdrojowy Piecek, Zyzdrojowa Wola, Ganty, Gajno, Rutkowo, Głógno, Cierzpięta, Uklanka, Wierzbowo, Jakubowo, Pieresławek, Pierwiosek, Lipowo, Dłużec, Golanka, Machary wieś, Machary PGR, Mojtyny, Ławny Lasek, Stare Kiełbonki, Ostrów Pieckoski, Dobry Lasek, Nawiady, Szklarnia, Krzywy Róg, Brejdyny, Czaszkowo, Niedźwiedź i Jeleń. Z czasem parafia sie zmniejszała z uwagi na powstawanie nowych parafii w Rucianem, Ukcie, Grabowie, Nawiadach, a także w Mrągowie i w Kosewie. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. frekwencja na niedzielnych mszach św. wynosiła od 10 do 15%. Związane było to z dość dużymi odległościami do kościoła, brakiem środków lokomocji, brakiem przywiązania do wspólnoty parafialnej i dość małą świadomością religijną wśród nowych osadników. Np. ze Starych Kiełbonek na niedzielną mszę św. w latach powojennych uczęszczało tylko kilka osób, a miejscowość w styczniu 1962 r. liczyła 366 osób. Sytuacja znacznie poprawiła się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

Mniejsza parafia - więcej wiernych


Mimo pomniejszenia parafii w roku 1990, nie zmniejszyła się znacznie liczba osób uczestniczących w niedzielnych mszach św. W 1998 r. na terenie parafii Piecki mieszkało 4510 osób, z tego wyznawców Kościoła rzymskokatolickiego było 4359, ewangelików - około 60 osób, prawosławnych - około 30, w sektach było 15 osób (Świadkowie Jehowy i „Niebo") oraz ateistów około 10 osób.
1 maja 1981 r. kościół w Nawiadach został przejęty przez ludność katolicką, co wiązało się ze zmniejszeniem parafii Piecki o kilka miejscowości. Od parafii Piecki odłączono: Babięta, Krawno, Nowy Zyzdrój, Prusinowo, Wólkę Prusinowską, Nowe Kiełbonki, Zyzdrojowy Piecek, Zyzdrojową Wolę, Cierzpięta, Uklankę, Golankę, Machary wieś i PGR, Mojtyny, Ławny Lasek, Stare Kiełbonki i Nawiady. Do parafii Piecki nadal należały: Brejdyny, Gajno, Głógno, Ganty, Czaszkowo, Krzywy Róg, Szklarnia, Dobry Kasek, Pieresławek, Ostrów Pieckowski, Wierzbowo, Jakubowo, Lipowo i Piecki, taki stan utrzymywał się do 1990 r.

1 lipca 1990 r. zostały erygowane dwie nowe parafie w dekanacie mrągowskim. Powstała parafia p.w. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Grabowie i Matki Boskiej Saletyńskiej w Mrągowie, na osiedlu Metalowiec. Z parafii Piecki do parafii Grabowo przyłączono miejscowości: Ganty, Gajno (razem 93 osoby), Głógno (44), Rutkowo (95), Bieńki i Dłużec (266).

Kontakt do parafii:
ul. Zwycięstwa 16
11-710 Piecki
Tel. 89 742 11 46

www.parafia-piecki.pl

Msze Święte
Niedziela: 08:00; 09:30; 11:00; 17:00 - październik - marzec; 18:00 - kwiecień - wrzesień.
Dni powszednie - 07:30; 17:00 - październik - marzec; 18:00 - kwiecień - wrzesień.
Święta poza niedzielą - 07:30; 10:00
Lipowo
14:00

Zobacz film z wnętrza kościoła, nakręcony przez byłego wikariusza ks. Mariusza Romana:


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pieckowianin #1223759 | 83.24.*.* 20 paź 2013 20:02

    Niedługo będziemy mieli nowoczesny kościół, stary kościół będzie już tylko przedsionkiem nowego :) Pozostanie w pamięci tylko na filmie :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy