Boleszyn: Bolesna Madonna w drewnianym kościółku

Wierni od wieków wciąż chętnie przybywają przed oblicze Matki Boskiej Bolesnej

Wierni od wieków wciąż chętnie przybywają przed oblicze Matki Boskiej Bolesnej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Podczas wakacyjnych wojaży warto zajrzeć do barokowego drewnianego kościółka w środku Boleszyna, niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Mieści się tam sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Sanktuarium Maryjne jest szczególnym miejscem duchowego wyciszenia i modlitwy przed historycznym wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej. Każdy, kto znajdzie się wewnątrz świątyni czuje niepowtarzalny klimat. Wzrok przyciągają stare drewniane ściany i pełne uroku postacie świętych. Obraz, który od wieków jest celem pielgrzymów, to serce kościoła i największy skarb parafii. Wizerunek Matki Boskiej Bolesnej otaczany był kultem odkąd w parafii na przełomie XVII i XVIII wieku wybuchła epidemii cholery.


W 2008 roku wizerunek Madonny z Boleszyna został poddany gruntownej konserwacji, która trwała prawie pół roku. Ciekawostką jest fakt, że podczas prac konserwatorskich wykonana została wierna kopia obrazu, która wędrowała w rodzinach parafii. 
Pod koniec drugiej wojny światowej okupanci ograbili parafię z bardzo cennych pamiątek. Na szczęście wśród dokumentów parafialnych tuż przy wielkim ołtarzu zachowała się księga łask, jakich dostąpili pielgrzymi w latach 1737-1748.

Można w nich znaleźć wiele zapisków o uzdrowieniach nóg, rąk, oczu przybywających z rożnych zakątków Polski pielgrzymów. Stąd zapewne Matka Boska — Bolesna, która ubolewała nad cierpieniem wiernych i litowała się nad nimi miłością i opieką. 
Obraz Boleszynskiej Madonny przedstawia scenę złożenia ciała Chrystusa na ręce Matki po zdjęciu z krzyża. Uwagę przykuwa srebrno-złota sukienka i korona, którą ufundowali Cyganie po tym jak w 1934 roku nieznany sprawca ukradł i zniszczył pierwotny barokowy strój.

Po policzku Matki Bolesnej płyną łzy, a smutny wzrok wpatrzony w dal wyraża smutek i żal. 
Warto wspomnieć, że tuż obok drewnianego sanktuarium stoi drewniana dzwonnica, z której dzwon świątecznie rozbrzmiewa na całą okolicę.

Dojazd; Wieś leży przy drodze Wielki Głęboczek (od strony Nowego Miasta Lubawskiego) - Ciechanówko (od strony Lidzbarka Welskiego).

Adres i kontakt do parafii:
Parafia św Marcina Biskupa w Boleszynie
Boleszyn 9
13 - 324 Grodziczno

tel/fax 56 474 11 27
e-mail: biuro@maryjny-boleszyn.pl

Strona parafii: zobacz

Katarzyna Michalska



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ;p #285637 | 83.31.*.* 23 maj 2011 19:51

    super

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy