Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Cisowy Jar

2013-01-30 14:10:10 (ost. akt: 2013-06-30 14:14:10)
Rezerwat zajmuje nieco ponad 10 hektarów, prawie w całości porośniętych lasem

Rezerwat zajmuje nieco ponad 10 hektarów, prawie w całości porośniętych lasem

Autor zdjęcia: www.egoturystyka.pl

Rezerwat utworzony został dla ochrony krańcowego stanowiska cisa (Taxus baccata) leżącego na północno – wschodniej granicy jego zasięgu. Jest to najbogatsze tego gatunku skupisko na Mazurach. Cis podlega tu ochronie od 1937 r.

Rezerwat przyrody Cisowy Jar utworzony został w 1959 roku na obszarze Nadleśnictwa Olecko w gminie Kowale Oleckie, ma powierzchnię 10,68 ha.
Teren rezerwatu to głęboki wąwóz, jeden z kilku wciętych we wzgórza zwane „Guzem" (256 metrów n.p.m.). Leży między Szeszkami a Wężewem, na zachód od stacji kolejowej Kowale Oleckie. Bogata konfiguracja tutejszego terenu powoduje występowanie maleńkich zagłębień bezodpływowych wypełnionych wodą, lokalnie zabagnionych, oraz licznych strumieni o znacznych spadkach
Cisowy Jar jest największym i najdłuższym wąwozem na terenie Wzgórz Szeskich. Jego długość wynosi 1000 m, a głębokość dochodzi do 30 m, natomiast szerokość mierzona między krawędziami sięga od 100 do 300 metrów. Zbocza wąwozu są bardzo strome. Dnem płynie strumień zasilany źródłami znajdującymi się w wielu miejscach u podnóży zbocza. W czasie suszy źródła wysychają i przepływ ustaje.


Rezerwat zajmuje nieco ponad 10 hektarów, prawie w całości porośniętych lasemW 1965 r. stwierdzono w rezerwacie i bezpośrednim sąsiedztwie jego granic 1392 okazy cisu. W roku 2003 było tu 36 roślin tego gatunku. Większość to egzemplarze bardzo małe o wysokości 10-15 cm. Kilkanaście osiąga wysokość 2-3 m, ale są one przygłuszone przez zwarty drzewostan. Największy cis jest jednak poza zasięgiem rezerwatu, ok. 250 metrów na zachód od jego granicy. Wysokość drzewa wynosi około 7 metrów, zaś obwód 110 cm. Łatwo je dostrzec, ponieważ, jak na pomnik przyrody przystało, jest otoczony barierką. Jego obecność w tym miejscy świadczy o tym, że dawniej cis występował również poza granicą rezerwatu
Przy wschodniej granicy rezerwatu znajdują się, ledwie już zauważalne, wały ziemne, pozostałości po grodzisku z okresu, kiedy ziemie te zamieszkiwali Jaćwingowie. Okoliczni mieszkańcy grodzisko nazywali "Stary Szaniec".


Cis pospolityNa mapie oanaczyliśmy Kowale Oleckie.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Rezerwat Przyrody Mazury

  Rezerwat przyrody Mazury - położony jest w województwie warmińsko mazurskim w powiecie oleckim w...

 • Rezerwat Przyrody Boczki

  Rezerwat Przyrody Boczki

  Rezerwat leśny położony w Puszczy Rominckiej, utworzony w 1974 roku dla celów ochrony dobrze zachowanych...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Realista 1 #1291187 | 176.109.*.* 10 sty 2014 12:35

  Jesienią 2013 roku brałem udział w ekspedycji archeologicznej, która odkryła niedaleko Cisowego Jaru dużą ilość kurhanów pochodzących najprawdopodobniej z okresu wczesnośredniowiecznego, co jednak wymaga potwierdzenia badaniami wykopaliskowymi. Odkrycie robi wielkie wrażenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. . #973529 | 176.109.*.* 1 lut 2013 17:46

  kiedyś jeżdzilem tam na rydze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz