Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Warmińsko-mazurskie nietoperze najbardziej lubią Olsztyn

2013-01-31 14:20:52 (ost. akt: 2013-01-31 18:38:12)
Nietoperze spędzają zimę, śpiąc w pozycji wiszącej do góry nogami

Nietoperze spędzają zimę, śpiąc w pozycji wiszącej do góry nogami

Autor zdjęcia: Paweł Janczyk, RDOŚ w Olsztynie

Aż 3500 nietoperzy zimuje w jednym z olsztyńskich kanałów burzowych. Jest ich aż o osiemset więcej niż przed rokiem – wynika ze styczniowej akcji liczenia tych zwierząt, w którą zaangażowana była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet, znajdujący się na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych, mopek – te gatunki nietoperzy nocują w jednym z olsztyńskich kanałów deszczowych. W liczącej 700 metrów "sypialni" tych latających ssaków panuje stała temperatura, a wilgotność powietrza jest wysoka. Dzięki temu, przesypiające zimę nietoperze, mają zapewniony komfort termiczny.

Olsztyński kanał deszczowy to największe na Warmii i Mazurach zimowisko nietoperzy. Jest to też jedno z najliczniejszych tego typu zimowisk w skali całego kraju. Podczas styczniowej akcji liczenia nietoperzy, w którą zaangażowana była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, naliczyliśmy w tym 700-metrowym kanale prawie 3500 tych zwierząt. Podczas zeszłorocznej zimy było ich o 800 mniej. W celu zachowania tej unikatowej w skali kraju i województwa zimowej kryjówki nietoperzy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podejmuje działania zmierzające do objęcia tego miejsca jedną z form ochrony przyrody.

Największym zagrożeniem dla zimujących nietoperzy jest przede wszystkim obecność człowieka. Hibernujący ssak znacznie obniża temperaturę ciała, a tempo procesów życiowych spada wielokrotnie. Podczas zimowego snu korzysta jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu, zgromadzonych podczas jesiennego żerowania. Przebudzony i spłoszony nietoperz musi podnieść temperaturę ciała o kilka stopni, co jest bardzo dużym wydatkiem energetycznym. Takie wielokrotne pobudki mogą spowodować wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Przypomnijmy, że w Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są objęte całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. W stosunku do gatunków chronionych zakazuje się między innymi ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia ich siedlisk i kryjówek. Złamanie tych zakazów skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

Justyna Kostrzewska
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #973211 | 83.9.*.* 1 lut 2013 13:33

  I tylko nietoperze lubią Olsztyn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MONIO #973097 | 83.8.*.* 1 lut 2013 12:14

  ZIMOWAŁ U MNIE TAKI GACEK W SYPIALNI JAK SIĘ W MARCU OBUDZIŁ TO MAŁO ZAWAŁU NIE DOSTAŁAM JAK ZACZĄŁ FRUWAC NAD GŁOWĄ .A TERAZ ŚPI POMIĘDZY SUFITEM A PODŁOGĄ ALE TO JEST W BREW MOJEJ WOLI NIE ŻEBYM GO PRZETRZYMYWAŁA .JEDNO MNIE ZASTANAWIA JAK ON SIĘ WYDOSTANIE PEWNIE TAK JAK TAM WSZEDŁ RUMOR BYŁ STRASZNY ZANIM SIĘ USADOWIŁ DO SNU .SZCZERZE TO NIE PRZEPADAM ZA NIMI ALE CÓŻ SĄ WIĘC MUSZĘ JE TOLEROWAC, ZWŁASZCZA ŻE MIESZKAJĄ NA STRYCHU I CO JAKIŚ CZAS KTÓRYŚ ZABŁĄDZI I ODWIEDZI MOJE MIESZKANIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. AA #973018 | 212.160.*.* 1 lut 2013 11:07

  Ludzie, nie piszcie nic gdzie zimują te wspaniałe ssaki, bo idioci już zacierają ręce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ela #972655 | 83.11.*.* 31 sty 2013 21:48

   tak,ale jak fajnie latem przez otwarte okno potrafią wejśc do domu!!miałam tego ptaszka przez kilka miesięcy w domu!!nocami buszował po mieszkaniu,a ja myslałam że to duchy,nie życzę nikomu takiego nie proszonego gościa!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Koska #972539 | 46.134.*.* 31 sty 2013 20:19

    Nie wiedziałam że w kanałach spędzają zimę.Dobrze że czasami można coś poczytać nowego, przecież nie w każdej dziedzinie jesteśmy "oblatani". Lubię nietoperze zwłaszcza jak wieczorem latem fruwają w charakterystyczny sposób. Jest to lot zupełnie inny niż ptasi. Fajne zwierzaki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)