Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Alpiniści zawiśli na sosnach w warmińsko-mazurskich lasach

2013-02-08 12:41:02 (ost. akt: 2013-07-14 11:17:39)
Na takie sosny może wspiąć się tylko wytrawny alpinista

Na takie sosny może wspiąć się tylko wytrawny alpinista

Autor zdjęcia: Tomasz Bronicki, Nadleśnictwo Wichrowo

Sylwetka alpinisty na ośnieżonym stoku raczej nie budzi zdziwienia, ale ten sam alpinista, wiszący gdzieś w koronie dorodnej sosny w mazurskich lasach to zjawisko raczej nietypowe.

Okazuje się jednak, że to nic nadzwyczajnego. Co jakiś czas w wybranych rejonach lasów (tzw. drzewostan zachowawczy) prowadzony jest zbiór materiału genetycznego, który gromadzony jest później w Leśnym Banku Genów.

Wynajęci przez Nadleśnictwo Wichrowo (powiat olsztyński) alpiniści w ciągu trzech dni zebrali ponad 100 kg sosnowych szyszek. Teraz trafią one do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Zbiór szyszek prowadzony był w tzw. drzewostanie zachowawczym, czyli lesie, który jest wyjątkowo cenny ze względów genetycznych.

Alpinistów wyposażonych w liny, kaski, uprzęże, a także w worki do zbierania szyszek można zimą spotkać w lasach Warmii i Mazur. Niedawno w Nadleśnictwie Wichrowo wspinacze pod okiem leśników zbierali szyszki z ponad 140-letnich sosen. W ciągu trzech dni uzbierali ich prawie sto kilogramów.

Przeciętnie ze 100 kg szyszek uzyskuje się 1,5 kg nasion, z których wyhodowane zostaną sadzonki sosnowe. Zbiór szyszek przez alpinistów był prowadzony w tzw. drzewostanie zachowawczym, czyli lesie, który jest wyjątkowo cenny pod względem genetycznym.
Na terenie Warmii iMazur takich drzewostanów jest 240 hektarów przy całkowitej powierzchni lasów przekraczającej 600 tys. hektarów.

Bank nasion:
Leśny Bank Genów Kostrzyca jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, która w roku 1996 rozpoczęła gromadzenie oraz długotrwałe przechowywanie zasobów genowych drzew i krzewów leśnych. Bada się tam jakość materiału rozmnożeniowego w postaci nasion z najcenniejszych obiektów nasiennych Lasów Państwowych oraz pochodzących z parków narodowych, rezerwatów, pomników przyrody. Obiekt ten został usytuowany u podnóża Karkonoszy, pasma górskiego Sudetów Zachodnich, które obok Gór Izerskich, zostało najbardziej dotknięte klęską ekologiczną z przełomu lat 70 i 80-tych XX wieku. Leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Jelenią Góra Karpaczem. Obiekt można zwiedzać, są tam też pokoje gościnne do wynajęcia

ap

Na mapie oznaczyliśmy Nadleśnictwo Wichrowo.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dfdf #981659 | 89.8.*.* 8 lut 2013 15:47

  nie alpiniści tylko wspinacze redaktorku

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olsztyniak #981557 | 81.190.*.* 8 lut 2013 13:57

   A skąd wiadomo, że to alpiniści ( Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach) a nie np. taternicy czy może himalaiści, nie każdy kto pracuje na wysokości technikami linowymi jest alpinistą droga redakcjo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)