Rezerwat przyrody Wyspa na jeziorze Wielkie Partęczyny

2013-02-21 15:09:39(ost. akt: 2013-06-30 14:04:31)

Autor zdjęcia: Stanisław Ulatowski

Nieoficjalna nazwa większej z trzech wysp na jeziorze Wielkie Partęczyny brzmi: Wielka Syberia. Nazwy tej używa się niekiedy dla określenia samego rezerwatu, który utworzono tam w 1958 roku dla ochrony stanowiska storczyka obuwika pospolitego.
Rezerwat ma powierzchnię zaledwie 0,38 ha, leży w powiecie nowomiejskim w gminie Kurzętnik. Położony jest w obrębie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Storczyk obuwnik ze względu na wielkie, efektowne kwiaty jest często zrywany i wykopywany, występuje przy tym w niewielkich skupiskach i jest wrażliwy na zmiany środowiska i odznacza się bardzo krótkim okresem rozrodczym. Wszystkie te względy powodują, że w wielu krajach – także w Polsce – roślina ta objęta jest ochroną.

W rezerwacie storczyk występuje w grądzie niskim, warstwę drzew buduje lipa drobnolistna oraz olsza czarna. W runie występuje kostrzewa olbrzymia, kupkówka i inne gatunki pospolite, zaś spośród roślin rzadkich – kokorycz pusta i wątła, złoć żółta i mała, wawrzynek wilcze łyko oraz obuwik pospolity. Zachodnią część rezerwatu, objętą okresowymi zalewami, porasta fragmentarycznie wykształcony łęg jesionowo-olchowy. W drzewostanie dominuje olcha czarna, wśród krzewów – Wierzba łoza, kruszyna, dereń świdwa oraz podrost olchy.


Bylina 20-40cm. Roślina różniąca się znacznie od innych storczyków północnej i wschodniej Europy. Kwitnie w maju, czerwcu. Występuje w lasach, zaroślach, murawach, zwłaszcza na glebach bogatych w wapń. Od południowej Skandynawii ku południu. W Polsce występuje w większej części kraju, ale bardzo rzadko.

Obuwik pospolity Cypripedium caloceolus (trepki, trzewiczki Matki Boskiej):