Cittaslow to standard na Warmii i Mazurach. Dziś Barczewo

2013-02-26 13:16:49 (ost. akt: 2013-02-26 16:40:11)
Głosowanie radnych nad wstąpieniem Barczewa do sieci odbyło się 25 lutego

Głosowanie radnych nad wstąpieniem Barczewa do sieci odbyło się 25 lutego

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Warmińskie Barczewo, odległe o niespełna 20 kilometrów od wojewódzkiego Olsztyna, słynące głównie jako miejsce urodzin kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, powiększyło dość już obszerną listę warmińsko-mazurskich miast sieci Cittaslow.

Uchwałę o wstąpieniu do sieci Cittaslow radni Barczewa podjęli 25 lutego 2013 roku. To kolejne miasto z Warmii i Mazur, które należy do tego międzynarodowego stowarzyszenia. Pozostałe to: Reszel, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn i Lubawa.

Przyjęcie uchwały to dopiero początek drogi. Barczewo czeka spełnienie wielu formalności, a jedną z pierwszych będzie samoocena, podlegająca sprawdzianowi.
— Mamy tu niepodważalny atut — mówi Lech Nitkowski, burmistrz Barczewa. — Miasta zrzeszone w Cittaslow zobowiązane są między innymi do rewitalizacji obszarów zabytkowych. W zeszłym roku otrzymaliśmy ogólnopolską nagrodę za zrewitalizowanie wschodniej części starówki, przy wsparciu środków unijnych. W tym roku rozpoczynamy prace na obiektach służących kulturze.

Od Slow Cities do Cittaslow:
Ruch pod nazwą Slow Cities narodził się we Włoszech w 1998 roku. Stał się znaczącym rozszerzeniem idei Slow Food, czyli idei promującej zdrowe, tradycyjne i spokojne, powolne jedzenie tradycyjnych posiłków. Powstanie Slow Food było swego rodzaju protestem wobec rozrastania się sieci "fastfoodów" oferujących tanie i podłej jakości potrawy, niemające nic wspólnego z tradycjami włoskich regionów. Slow Cities rozszerzał pomysł promowania powolnego jedzenia, delektowania się tradycyjnymi daniami oraz przenoszenia tej idei na inne sfery życia: spędzanie czasu wolnego przez mieszkańców, ochronę środowiska, promowanie wszelkich tradycyjnych wyrobów w regionie, zrównoważony rozwój.
Sieć Slow Cities objęła wkrótce swym zasięgiem inne kraje europejskie, a także miasta z wszystkich kontynentów. Zmieniono też nazwę stowarzyszenia z angielskiego "Slow Cities" na włosko-angielskie nowe słowo "Cittaslow", honorując w ten sposób założycieli sieci, czyli Włochów. Obecnie w międzynarodowej sieci Cittaslow jest ok. 170 miast, w tym ok. 70 we Włoszech. Do polskiej, krajowej sieci należy obecnie 10 miast. Wszystkie miasta Cittaslow na świecie mają prawo do używania logo stowarzyszenia, czyli ślimaka niosącego na muszli miejskie zabudowania. To znak rozpoznawczy każdego z tych miast.

Na naszych zdjęciach prezentujemy uroki Barczewa latem i zimą.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zofia. #1024236 | 79.190.*.* 15 mar 2013 15:25

    Miasto pod.... donosicieli itd.. Jakie Cittaslow?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy