Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat przyrody Czapliniec

2013-02-26 15:15:04 (ost. akt: 2013-06-30 14:03:14)
Czapla siwa

Czapla siwa

Autor zdjęcia: Łukasz Łukasik/Wikipedia

To dość nietypowy rezerwat. Kiedy powstawał, miał chronić dużą populację czapli siwej. Ptaki te tworzyły właśnie tutaj duże kolonie. Później jednak czaplom coś się odwidziało i przeniosły się w inną okolicę; blisko, ale już poza rezerwatem.

Tradycyjna nazwa rezerwatu pozostała, ale obecnie przedmiotem ochrony jest tam 200-letni drzewostan sosnowy, w którym gnieżdżą się ptaki drapieżne.
Rezerwat położony jest w powiecie mrągowskim, w pobliżu jeziora Śniardwy. Zajmuje powierzchnię 17,1 ha. Obejmuje część boru sosnowego i zubożonego grądu z dorodnymi 160-letnimi sosnami, z domieszką świerka i dębu. W dnie lasu odnawiają się grab, dąb i lipa, co świadczy o zasobnym siedlisku. W runie występuje wiele gatunków typowych dla lasów mieszanych, takich jak: kokoryczka wielokwiatowa, turzyca palczasta, konwalia majowa, przetacznik leśny, pajęcznica gałęziasta i inne. Przydrożne wąwozy porośnięte są ciepłolubnymi dąbrowami i okrajkami, jak np. ciemiężyk białokwiatowy, czyścica storzyszek, kokoryczka wonna, koniczyna dwukłosowa czy smółka pospolita.
W rezerwacie gniazdują czaple i kormorany, a w jego pobliżu – bielik. Obserwowano tu także orła przedniego, krogulca i jastrzębia.
Na terenie rezerwatu obowiązują zasady ograniczonego poruszania się.
Jako ciekawostkę dodajmy, że nazwą "Czapliniec" posługuje się też ok. 10 innych polskich rezerwatów przyrody, m.in. w województwie pomorskim ("Czapliniec w Wierzysku") i podlaskim (gmina Radzyń Podlaski). W samym województwie warmińsko-mazurskim mamy jeszcze rezerwat Czapliniec Werski (pow. działdowski, gm. Rybno).
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Rezerwat przyrody Czapliniec

    Rezerwat przyrody Czapliniec

    Rezerwat utworzono w 1947 roku dla ochrony licznych kolonii czapli siwej. Dziś w granicach rezerwatu...

  • Śniardwy

    Jezioro Śniardwy

    Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika jest...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB