To dość nietypowy rezerwat. Kiedy powstawał, miał chronić dużą populację czapli siwej. Ptaki te tworzyły właśnie tutaj duże kolonie. Później jednak czaplom coś się odwidziało i przeniosły się w inną okolicę; blisko, ale już poza rezerwatem.
Rezerwat położony jest w powiecie mrągowskim, w pobliżu jeziora Śniardwy. Zajmuje powierzchnię 17,1 ha. Obejmuje część boru sosnowego i zubożonego grądu z dorodnymi 160-letnimi sosnami, z domieszką świerka i dębu. W dnie lasu odnawiają się grab, dąb i lipa, co świadczy o zasobnym siedlisku. W runie występuje wiele gatunków typowych dla lasów mieszanych, takich jak: kokoryczka wielokwiatowa, turzyca palczasta, konwalia majowa, przetacznik leśny, pajęcznica gałęziasta i inne. Przydrożne wąwozy porośnięte są ciepłolubnymi dąbrowami i okrajkami, jak np. ciemiężyk białokwiatowy, czyścica storzyszek, kokoryczka wonna, koniczyna dwukłosowa czy smółka pospolita.
W rezerwacie gniazdują czaple i kormorany, a w jego pobliżu – bielik. Obserwowano tu także orła przedniego, krogulca i jastrzębia.
Na terenie rezerwatu obowiązują zasady ograniczonego poruszania się.
Jako ciekawostkę dodajmy, że nazwą "Czapliniec" posługuje się też ok. 10 innych polskich rezerwatów przyrody, m.in. w województwie pomorskim ("Czapliniec w Wierzysku") i podlaskim (gmina Radzyń Podlaski). W samym województwie warmińsko-mazurskim mamy jeszcze rezerwat Czapliniec Werski (pow. działdowski, gm. Rybno).
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez