Elbląg: Fontanna na Placu Słowiańskim

2013-11-12 12:07:07 (ost. akt: 2013-11-12 12:11:21)
Fontanna na placu Słowiańskim - wygląd przed II wojną światową

Fontanna na placu Słowiańskim - wygląd przed II wojną światową

Autor zdjęcia: Archiwum - Dariusz Babojć

Fontanna na Placu Słowiańskim powstała w 1908 roku jako pomnik Hermanna Balka - mistrza krzyżackiego uważanego za twórcę Elbląga. Po drugiej wojnie światowej górna część fontanny została wraz ze zdobiącymi ją rzeźbami zniszczona.

Odsłonięty 13 września 1908 r. pomnik założyciela Elbląga Hermanna von Balka stanął na Friedrich-Wilhelm Platz (dziś plac Słowiański). Pomnik wykonany został z piaskowca przez artystę Harro Magnussen'a. Był on dwupoziomową fontanną: wodę wypluwały z pysków i nozdrzy znajdujące się na ustawionym na pięciu kamiennych schodach cokole ryby (w opracowaniach przedwojennych zwane delfinami, choć trudno dopatrzyć się podobieństwa do tych zwierząt), oraz rzygacze znajdujące się bezpośrednio u stóp Balka. Dodatkowym elementem dekoracyjnym wkomponowanym między ryby były postaci faunów czy też im podobnych stworzeń (być może symbolizowały one dzikość podbitej przez Balka i jego towarzyszy lesistej krainy).

Pomnik przetrwał toczące się w mieście działania wojenne związane z wkroczeniem Armii Czerwonej, stał na swym miejscu jeszcze w końcu lutego 1945, o czym świadczy fotografia zrobiona po zdobyciu Elbląga przez Rosjan. Nie wiadomo co stało się z nim później.
Ciekawostką jest fakt, iż środki pieniężne na wzniesienie pomnika zapisał miastu potomek Andreasa Silbera – twórcy figury Herkulesa, zdobiącej pierwotnie Pfeiffenbrunnen, pierwszą studnię publiczną w Elblągu, stojącą w okolicy obecnego skrzyżowania Starego Miasta i ul. Rybackiej. Suma okazała się niewystarczająca, brakującą kwotę dołożył zatem elbląski kupiec Lehmann (nazwiska obu ofiarodawców uwieczniono na obramowaniu fontanny).
W 1957 roku wykonano remont fontanny, nadając jej nowy kształt - od tej pory nie prowadzono przy niej żadnych prac remontowych.
1 kwietnia 2004 roku na cokole stanęła styropianowa figura Hermanna von Balka. Ten primaaprilisowy żąrt nie spowodwał jednak p
W 2007 roku w Urzędzie Miasta zapadła decyzja o rozpoczęciu generalnego remontu fontanny na Placu Słowiańskim. Wyremontowano wówczas pomieszczenie pod niecką fontanny. Wykonane zostało nowe przyłącze wodne i energetyczne. Wówczas urzędnicy obiecywali uruchomienie fontanny wiosną 2008 roku.
Na sesji Rady Miejskiej w Elblągu w październiku 2012 r. radna Halina Sałata złożyła wniosek o wpisanie do rejestru zabytków fontanny na Placu Słowiańskim, co miało pomóc w uzyskaniu środków na jej renowację. Niestety, także ta inicjatywa nie pomogła w pozyskaniu środków na remont.
- Będziemy aplikowali o środki, które pozwolą na uruchomienie fontanny – zapowiadała we wrześniu 2013 Monika Borzdyńska, rzecznik prezydenta Elbląga. - Trzeba wymienić dysze i przeprowadzić inne prace. Być może uda się uruchomić fontannę w 2014 roku.
Dodajmy, że pomysł odbudowy fontanny nie jest wcale jednomyślnie popierany przez wszystkich mieszkańców miasta. W 2011 roku zdecydowanie przeciw rekonstrukcji pomnika wypowiedział się publicznie m.in. Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El. Nieco mniej kategorycznie, ale też raczej krytycznie mówi o odbudowie pomnika dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Póki co fontanna (a właściwie miejsce po fontannie) wygląda tak:



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krystian #1279839 | 81.190.*.* 27 gru 2013 12:19

    Odwiedziłem Elbląg przy okazji pobytu w Hotelu Elbląg**** - zainspirowało mnie to miejsce to bliższego zapoznania się z tradycjami i historią tego miasta. Wróciłem do domu nie tylko wypoczety, ale również zachwycony!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy