Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Elbląg: Dawny budynek prezydium policji z 1930 roku

2013-10-02 08:37:39 (ost. akt: 2013-10-01 23:14:21)
Elbląg: Dawny budynek prezydium policji z 1930 roku

Autor zdjęcia: Archiwum Lecha Słodownika

Budynek Prezydium Policji przetrwał wojnę prawie niezniszczony. Przejął go Zamech i zaadaptował na hotel robotniczy. W roku 1991 firma Elzam przebudowała na czterogwiazdkowy hotel. Dziś to hotel „Arbiter”.

Plac Słowiański - dawniej Friedrich-Wilhelm-Platz - to takie centralne miejsce Elbląga. Tak jak pod koniec XIX wieku, gdy zaczęły jeździć elbląskie tramwaje, tak i dzisiaj każda z linii tramwajowych przechodzi przez tenże plac... W samym jego środku stoi stuletnia fontanna, której szczyt niegdyś zdobiła figura Hermanna Balka - komtura krzyżackiego, założyciela Elbląga. Za fontanną znajduje się hotel - pozostałość po ratuszu nowomiejskim, a dokładniej po prezydium policji.

Nieistniejący dziś budynek ratusza, przylegający niegdyś do prezydium policji, powstał w latach 1891-1894, na miejscu wcześniejszego ratusza Nowego Miasta, przy Placu Słowiańskim (daw. Friedrich Wilhelm Platz). Wzniesiony został w stylu niderlandzkiego manieryzmu. W 1930 r. (niektóre źródła podają rok 1928) powiększono go o budynek, w którym obecnie znajduje się hotel, a wówczas mieściło się prezydium policji. Ratusz posiadał bogato zdobione wyposażenie wnętrza. Znajdowała się tu również restauracja i kawiarnia. W 1945 r. spłonął podczas działań wojennych, następnie został rozebrany przez szabrowników.

Budynek prezydium policji wzniesiono jako osobny obiekt, przylegający do ratusza od
strony ul. Chmurnej, tworząc pomiędzy nimi dziedziniec.
W latach powojennych w budynku przez kilkadziesiąt lat działał hotel robotniczy elbląskiego Zamechu. Później obiekt pełnił też funkcję hotelu turystycznego. Dzisiaj znajduje się w nim Arbiter Hotel. Na skwerze przed hotelem stoi XIX-wieczna rzeźba Tezeusza z białego marmuru.

Ciekawa jest historia samego ratusza. Sięga roku 1782, kiedy to na terenie odzyskanym po likwidacji fos i umocnień obronnych Starego Miasta, dokładnie w miejscu dawnego mostu, wybudowano Nowy Ratusz.
Był to klasycystyczny gmach z czterospadowym dachem i ośmiokątną wieżą z galerią. Budynek nie spodobał się elblążanom i raczej nie budził w nich większego entuzjazmu. Pewnie dlatego, że pamiętali jeszcze dużo ładniejszy ratusz na Starym Mieście. Spłonął on od pożaru wywołanego uderzeniem pioruna w kwietniu 1777 roku. Niestety ze względu na niestabilny grunt nie można było postawić gmachu na miarę ambicji mieszczan.

Uczyniono to dopiero z górą sto lat później. W latach 1891-94 w miejscu klasycystycznej budowli postawiono znacznie większy, monumentalny gmach w stylu niderlandzkiego neomanieryzmu. Później dobudowano do niego budynek prezydium policji, który zachował się do dziś.
Przeczytaj więcej o elbląskich ratuszach.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. prawda. #1243594 | 37.24.*.* 13 lis 2013 08:03

    A gdzie mieszkaja obecnie potomkowie dawnych mieszkancow.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz