Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Elbląg: budynek dawnego hotelu "Stadt Elbing"

2013-04-19 13:26:43 (ost. akt: 2013-04-19 15:08:04)
Elbląg: budynek dawnego hotelu Stadt Elbing

Autor zdjęcia: Archiwum

Miasto zdecydowało się budowę obiektu hotelowo-gastronomicznego w tym miejscu ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo targu i rzeźni. Chodziło o to, aby handlarzom bydła w dni targowe zaoferować gastronomię.

W Elblągu przy ulicy Żeromskiego 2 znajduje się budynek dawnego hotelu "Stadt Elbing". Kamienica została zbudowana w 1900 roku. Hotel został poświęcony w 1901 roku. Koszty budowy wyniosły 75.000 marek.

Pierwszym gastronomem był Eduard Hildebrandt, po nim Max albo Marie Hildebrandt. W 1920 roku obiekt przejął hotelarz z Torunia Oswald Gommel, który opuścił swój hotel w Toruniu i przejął hotel w Elblągu. Ostatnim posiadaczem był Hermann Dresing, zanim został powołany do oddziału 21. dywizji. Nowym szefem był wtedy generał Both. Podczas drugiej wojny w byłym hotelu zajmowano się także urlopowiczami z frontu.

Już w czasie pierwszej wojny 1914–18 hotel miał inne przeznaczeni, stał się rezerwowym lazaretem (co jest potwierdzone na widokówce). W tym też czasie, między hotelem, rzeźnią i fabryką pędzli „Neumann”, zbudowano baraki jako poszerzenie lazaretu, które po wojnie służyły 60 elbląskim rodzinom jako mieszkania zastępcze.

Oswald Gommel, który w latach 30-ych przekazał hotel H. Diesing’owi, przejął hotel „Deutsches Haus” na rogu Friedrich – Heilig – Geiststraße. O obu hotelach wiele artykułów do swojej śmierci, napisał jego syn Gerhard Gommel (ur. 1915). W artykule z roku 1981 napisał min. o hotelu Stadt Elbing:

„Hotel miał dziesięć pokoi gościnnych, wiele pokoi dla spółki i salę 15 x 15 metrów z parkietem. Długi na 100 m ogród hotelowy graniczył na całej swojej długości z Holl. Chaussee. Na rogu Holl. Chaussee / Pott-Cowlestraße znajdował się pawilon muzyczny z sześciokątną, betonową powierzchnią do tańczenia, obramowaną stojakami na kwiaty. Tory kolejowe do rzeźni tworzyły zamknięcie ogrodu. Hotel był znany wszystkim elblążanom jako miejsce odpoczynku i spotkań. Odbywało się tam wiele imprez. W roku 1910 tutaj zostało założone Marineverein Elbing & Umgebung. (...)
Tutaj świętowało min. Turnverein „Frisch auf (Towarzystwo Gimnastyczne), czeladnicy rzeźnictwa oraz klub „SV Victoria Elbing. (...)
Kilka razy odbyły się letnie i zimowe imprezy ogrodników. Nie chciałbym zapomnieć o imprezach dla dzieci z zawodami w ogrodzie i pochodem z kapelą i latarniami. (...)
W każdą środę, sobotę i niedzielę odbywały się taneczne wieczory, gdzie najczęściej grała kapela Manthey …”

II wojna światowa oszczędziła budynek. Podczas pobytu Rosjan, w hotelu znajdowało się ich dowództwo. Latem 1945 roku Rosjanie przekazali budynek władzom polskim, które na krótko urządziły w nim hotel, zanim otrzymał go urząd powiatowy, który przeznaczył go urząd zdrowia z oddziałem przyjęć. Także dzisiaj były hotel „Stadt Elbing” służy celom medycznym.

Rzeźnia, która kiedyś jak rynek była przeznaczona dla świń, krów itd., także po roku 1945 była jeszcze rynkiem dla kur, kaczek, gęsi, królików i innego drobiu. Po wyburzeniu rzeźni zniknął także rynek.
opr. ab
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB