Napoleon w Jonkowie 1807 - 2013

2013-03-25 13:36:39 (ost. akt: 2013-03-25 13:49:46)
Inscenizacja tradycyjnie rozpoczęła się przemarszem wojsk przez Jonkowo

Inscenizacja tradycyjnie rozpoczęła się przemarszem wojsk przez Jonkowo

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Prawie 60 kg prochu, 14 armat, kilkadziesiąt wybuchów i 220 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji; tak było 23 marca 2013 r. na Napoleoniadzie w Jonkowie.

Już po raz siódmy odbyła się w Jonkowie rekonstrukcja bitwy, jaka miała tu miejsce w lutym 1807 roku pomiędzy wojskami Napoleona Bonaparte a siłami rosyjsko-pruskimi.
Inscenizacja bitwy pod Jonkowem po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku. Wówczas wzięło w niej udział ponad stu członków grup rekonstrukcyjnych, poprzebieranych w mundury obu armii. Do Jonkowa przyjeżdżają grupy rekonstruktorów nie tylko z Polski, ale też z Litwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego. Udział zagranicznych grup dodaje posmaku autentyczności inscenizacji wydarzeń sprzed ponad 200 lat.

Od 2010 roku inscenizacja bitwy odbywa się w połowie marca.

Wojskami napoleońskimi jak co roku dowodził szef miejscowej ochotniczej straży pożarnej Lech Przegaliński. Wśród uczestników zobaczyliśmy członków następujących grup rekonstrukcyjnych:
GRH "Biały Orzeł",
SAD "Arsenał",
Pułk 3. piechoty XW,
6. kompania lekka artylerii XW,
129. Regiment Infanterie de Ligne,
Pułk 4. piechoty XW,
Pułk 2. piechoty XW,
Pułk 12. piechoty XW,
10. Compagnie du 1er Reg. de l'Artillerie a Pied,
Artillerie Garnison Corps von Neisse,
Wileński Pułk Muszkieterski,
21. Fussilier Bataillon "Stutterheim",
Jager Kompanie von Sell,
Mohylewski Pułk Piechoty,
Prūsijos dragūnų pulkas Nr.1,
47. Infanterie Regiment von Grawert ,
7. pułk jegrów armii carskiej,
2. zachodnio-pruska kompania inwalidów.

Trochę historii::
Francuzi pojawili się w Prusach w styczniu 1807 roku. W bitwie pod Morągiem dali łupnia Rosjanom. Rosjanie okopali się w okolicy Jonkowa. Wojska rosyjskie liczyły około 80 tysięcy ludzi i ponad 500 armat.

Jak opisuje w książce "Dzieje Olsztyna" historyk Andrzej Wakar Napoleon kwaterował w Wielbarku od 31 stycznia do 2 lutego a noc z 2 na 3 lutego spędził na plebani w Pasymiu. Rankiem 3 lutego 1807 roku wjechał przez most św. Jana do Olsztyna.

Tego samego dnia z wieży kościoła w Gutkowie kierował ruchami swoich wojsk w potyczce z Rosjanami, która rozegrała się na równinie między wniesieniami Gutkowa i Jonkowa. Siły rozlokowane w okolicach Jonkowa Francuzi zaatakowali od strony wsi Barkweda. Wojska francuskie starły się tam z broniącymi przeprawy przez Łynę Rosjanami. Stojący nad Łyną pomnikowy dąb (podobno 600-letni) został na pamiątkę tej bitwy nazwany „Dębem Napoleona”.
Przed ostatnimi zabudowaniami Gutkowa, nieopodal kościoła w Jonkowie Rosjanie bronili się w miejscu, przed wiekami umocnionym przez Prusów, zwanym odtąd Ruskim Szańcem.

Okopani w okolicach Jonkowa Rosjanie czekali na przybycie pruskich posiłków. Okazało się, że te nie przybędą na czas. Dlatego Rosjanie postanowili wycofać się z tej pozycji wokół Jonkowa. Rankiem 4 lutego uderzył na nich Napoleon. Na samo Jonkowo uderzyło kilka tysięcy Francuzów. W tym czasie nie było tam już głównych rosyjskich sił, które odeszły na północ.

Francuzi nie zapisali się najlepiej w pamięci mieszkańców Jonkowa, w większości mówiących po polsku Warmiaków. Francuzi złupili wieś, a z miejscowego kościoła ukradli między innymi kielichy mszalne, lichtarze i monstrancję.

Ostateczne zwycięstwo Napoleon podczas kampanii 1807 odniósł w czerwcu pod Frydlandem. Potem w Tylży cesarz zawarł z Rosjanami zwycięski pokój, w wyniku czego powstało Księstwo Warszawskie.



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy