Rezerwat ciągnie się wąskim pasem (szerokość 10 - 30 metrów) wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Łęsk. Północna część rezerwatu o powierzchni 6,15 ha była pod ochroną już przed II wojną światową, na mocy decyzji władz niemieckich z kwietnia 1938 roku.
Granice rezerwatu wytycza od wschodu droga gruntowa, od strony zachodniej brzeg jeziora Łęsk. Jest to jezioro rynnowe o wysokich, stromych brzegach; mikroklimat po stronie wschodniej sprzyja występowaniu roślin pontyjskich, takich jak sasanka łąkowa, sparceta piaskowa, ostro łódka kosmata, driakiew żółtawa i inne. Niektóre z tych roślin są w stadium zaniku wskutek zmian w charakterze stosunków świetlnych.
Fachowcy przewidują (Stanisław Dąbrowski, Benon Polakowski, Lucjan Wołos - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), że udział roślin kserotermicznych w rezerwacie będzie ulegał stopniowemu ograniczaniu. Wynika to z powolnego zwierania się drzewostanów boru mieszanego i grądu, co z kolei powoduje zmianę warunków świetlnych, dotychczas bardzo korzystnych dla tych roślin. Początki tego zjawiska obserwowano już w roku 1991.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
do JWB #1044435 | 213.73.*.* 5 kwi 2013 10:34
Sformuowanie powiat szczytnowski jest też poprawne i nowsze od sformuowania szczycieński, który myli sie ludziom ze szczeciński. Tylko ludzie ze wsi słysząc nowszą formę jezykową sie obrażają. Dlatego strachliwi urzednicy zabraniają wykształconym ludziom używania nowszej formy językowej.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
JWB #1043446 | 89.231.*.* 4 kwi 2013 13:36
Powiat szczytnowski? Ludzie ktoś czyta te artykuły przed publikacją? Korektora jakiegoś macie w tej super gazecie. Za co on kasę dostaje? Powiat szczycieński.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! odpowiedz na ten komentarz