Dęby Królewskie nad jeziorem Bełdany

2013-04-15 11:13:17 (ost. akt: 2013-04-16 11:34:20)
Dęby Królewskie nad jeziorem Bełdany

Na polanie przy drodze Guzianka - Wygryny, nad jeziorem Bełdany, 1639 roku biwakował król Władysław IV Waza.

Król Władysław IV ze swoim dworem w okolice dzisiejszego Rucianego zjechał w połowie lipca 1639 roku. Nocował w okolicy wsi Nida, wtedy niewielkiej osady rybackiej. Później zaś wziął udział w polowaniu, które urządził na jego cześć elektor pruski Jerzy Wilhelm Hohenzollern.

Opisał to w swoich pamiętnikach (Memoriale rerum gestarum in Polonia 1632–1656) towarzyszący królowi książę Albrecht (Albrycht) Radziwiłł. Wcześniej na leśnej polanie podano obiad, który księcia jednak nie zachwycił.

- Piątek był, niemal wszystko z mięsem dano, a mało co było potraw rybych, ztąd my głodniśmy wstali - wspominał w swoich pamiętnikach. - Lekko posileni na łowy powstaliśmy - pisze dalej Radziwiłł. - Parkanami płóciennemi zamknięte były zwierzęta. Z jednej sali zielonej król, elektor, królowa, królewna strzelali na jelenie i daniele, czy też sarny, których na 30 zabili. My zaś z drugiego miejsca na nadbiegające patrzaliśmy zwierzęta.

Co zrozumiałe, dzisiaj polana wygląda zupełnie inaczej. Na pewno jednak nie straciła swojego uroku. Tak jak nadal urokliwe są Bełdany.

Albrecht (Albrycht) Stanisław Radziwiłł:
Syn Stanisława, brat Krystyny. Był wychowankiem jezuitów wileńskich. Odbył szereg podróży i studiów zagranicą. W 1619 roku został podkanclerzym, w 1623 kanclerzem wielkim litewskim, występował odtąd stale przy zawieraniu traktatów międzynarodowych i łagodzeniu zatargów wewnętrznych. W latach 1624-1625 towarzyszył królewiczowi Władysławowi w podróży po Europie jako ochmistrz. W 1646 roku powitał w Gdańsku Ludwikę Marię Gonzagę. Niezmiernie gorliwy katolik, zwalczał na każdym kroku różnowierców, pracę dla dobra publicznego łączył z nieustannymi staraniami o wielkość i pożytek swego domu. Spoczął w ufundowanej przez siebie Kolegiacie pw. Trójcy Świętej w Ołyce (Ukraina).
W roku 1635 książę Albrecht Stanisław Radziwiłł, ogłosił drukiem książeczkę pt. Dyskurs nabożny z kilku słów wzięty o wysławianiu Najświętszej Panny Bogurodzicy Mariey.
Pozostawił w rękopisie diariusz łaciński, obejmujący lata 1632-1655, będący najznakomitszym pamiętnikiem politycznym XVII wieku (niedokładny przekład polski wydał E. Raczyński, 1839, 2 t., nowe wydanie - Pamiętnik o dziejach w Polsce, t. I-III, PIW, 1980)

oprac. ih

























Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Polana Dęby Królewskie

    Polana Dęby Królewskie

    Polana nad Bełdanami, gdzie w 1639 roku elektor pruski gościł króla polskiego Władysława IV Wazę. Opisał...

  • Bełdany

    Jezioro Bełdany

    Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z wieloma półwyspami i zatokami, z których największe leżą po zachodniej stronie jeziora...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy